Догори
Дати відгук

Викиди CO₂ від виробництва електроенергії у 2023 р. були рекордно високі, та є й гарні новини про захист клімату — звіт

Першого переломного моменту досягнуто.

5 хв на прочитання08 Травня 2024, 14:10
Фото: Pixabay Фото: Pixabay
Поділитись:

Включаючи ядерну енергетику, у 2023 році світ виробляв майже 40 % електроенергії з низьковуглецевих джерел Про це повідомляють дослідники з аналітичного центру Ember у своєму новому дослідженні. Автори «Глобального огляду електроенергетики 2024» проаналізували дані про світове виробництво електроенергії та будівництво нових електростанцій. Вони зафіксували найшвидше зростання в середньому по світу у виробництві сонячної енергії. Про це розповідає Die Zeit.

Уперше 30 % світової електроенергії виробляється з відновлюваних джерел.

Однак не лише частка «зеленої» електроенергії досягла торік нового глобального максимуму. Також зросли викиди вуглекислого газу від виробництва електроенергії. Те, що спочатку звучить парадоксально, можна пояснити наступним чином: голод людства на електроенергію постійно зростає, а зростання відновлюваних джерел енергії поки що не в змозі повністю задовольнити це збільшення — хоч із акцентом на «поки що» і «не зовсім».

Можливо, останній пік викидів CO₂

У дослідженні Ember є і третій висновок: новий пік викидів у 2023 році може стати останнім, принаймні у сфері виробництва електроенергії. Тоді настане переломний момент. Очікується, що зростання відновлюваних джерел енергії випередить зростання споживання електроенергії вже цього року, тим самим зменшивши частку електроенергії, виробленої з вугілля, нафти та газу.

«Ми очікуємо, що виробництво викопного палива — а отже, і викиди в електроенергетиці — зменшаться у 2024 році», — пояснює Ніколас Фулгум, один із трьох провідних авторів дослідження.

На 23 % більше сонячної енергії було вироблено у світі у 2023 році.

Хоч би як гарно це звучало, це все ще прогноз. І висновок про переломний момент («пікові викиди в енергетиці» також супроводжується застереженням: «імовірно». Втім, аналізи Ember мають гарну репутацію. І прогноз також узгоджується з розрахунками Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), яке восени минулого року оголосило, що «глобальні викиди вуглекислого газу, пов'язані з енергетикою, можуть досягти переломного моменту в 2025 році».

Скоротити викиди в електроенергетиці порівняно легко

Ніде не виділяється більше парникових газів, ніж у цьому секторі.

«Енергетика — це не маленький шматочок пирога, а найбільший сектор, на який припадає близько 40 % усіх викидів», — говорить Глен Пітерс із норвезького дослідницького інституту «Цицерон», який є співавтором звіту МГЕЗК, а також бере участь у Глобальному вуглецевому проекті, що розраховує річний вуглецевий бюджет для планети. У цьому вуглецевому бюджеті Пітерс та його колеги підрахували, що викиди від спалювання викопного палива зросли приблизно на 1 % у 2023 році порівняно з попереднім роком. Це не суперечить дослідженням Ембера — адже нафта, вугілля та газ спалюються не лише на електростанціях.

«Викиди в електроенергетиці вирівнялися, тоді як в інших секторах зросли», — каже він. 

На 10 % більше електроенергії з вітру було вироблено у світі у 2023 році.

Зрозуміло, що енергетичний сектор, і зокрема виробництво електроенергії, лідирує.

«Це найпростіша сфера. У нас є сонячна та вітрова енергія як дешеві альтернативи», — каже Пітерс. А оскільки для досягнення цілей захисту клімату важливо звільнити інші сфери, такі як транспорт і будівлі, від залежності від викопного палива, вони також повинні бути електрифіковані. У майбутньому це вимагатиме все більше і більше «зеленої» електроенергії.

Вже цього року Ембер очікує скорочення викидів CO₂ від виробництва електроенергії на 2 % пункти.

«Це буде приблизно на 240 млн т менше CO у 2024 році, ніж у 2023 році», — підрахував Ніколас Фулгум. У наступні роки Фулгум очікує, що відновлювані джерела енергії зростатимуть ще більше, а викиди від виробництва електроенергії відповідно зменшуватимуться.

На 1 % більше викидів від спалювання викопного палива було вироблено у світі у 2023 році.

Зміна клімату ускладнює виробництво «зеленої» електроенергії

Особливу впевненість у своїх висновках Фулгум та його колеги черпають із гіркої обставини. Викиди від виробництва електроенергії фактично знизилися б до 2023 року, якби цьому не завадила кліматична криза: торік сильні посухи в багатьох частинах світу призвели до того, що гідроелектростанції були змушені безпрецедентно скоротити виробництво електроенергії. Натомість було спалено більше вугілля.

«95 % додаткового виробництва електроенергії на вугіллі у 2023 році відбулося в чотирьох країнах, які сильно постраждали від посухи: Китаї, Індії, В'єтнамі та Мексиці», — каже Фулгум.

Гідроенергетика все ще залишається найважливішим джерелом чистої електроенергії в усьому світі.

«За нормальних умов розширення використання відновлюваних джерел енергії протягом 2023 року було б достатнім для скорочення виробництва електроенергії на основі викопного палива на 1 %», — говорить експерт.

І як довго експерти Ember в Лондоні та Джакарті будуть вивчати статистику, перш ніж вони зможуть зробити щось більше, ніж просто передбачити, чи змінилася тенденція викидів електроенергії на протилежну, спрямовану вниз?

«Можливо, ми зможемо сказати з упевненістю до кінця літа, але коли справа дійде до цього, це може бути вже грудень. Перший квартал 2024 року відповідає тенденції, яка необхідна для того, щоби здійснився прогноз на весь рік», — каже Фулгум.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Енерго
Відключення світла
Стало відомо графік, за яким завтра відбудуться відключення світла
1 хв на прочитання13 Червня 2024
Група Нафтогаз ввела в експлуатацію нову високодебітну свердловину. Фото: Група Нафтогаз
Група Нафтогаз ввела в експлуатацію нову високодебітну свердловину
1 хв на прочитання13 Червня 2024
Лікарню Дніпропетровщини обладнали сонячними панелями.
Фото: МОЗ
Одну з лікарень Дніпропетровщини обладнали сонячними панелями
3 хв на прочитання13 Червня 2024
Ситуація в енергетиці Азотні добрива Фермери Імпорт добрив
Ситуація в енергетиці призвела до збільшення попиту на азотні добрива щонайменше на 15%
3 хв на прочитання13 Червня 2024
Партнери G7+ підтримають енергосектор України на понад 1 мільярд доларів США
2 хв на прочитання13 Червня 2024
Німеччина зробить новий внесок в енергетику України на 50 мільйонів євро
1 хв на прочитання12 Червня 2024
За координації Міненерго укладено 12 угод про співпрацю з партнерами для розбудови та відновлення генерації і мереж
1 хв на прочитання12 Червня 2024
У Берліні стартує Міжнародна конференція з відновлення України URC 2024
2 хв на прочитання11 Червня 2024