Догори
Дати відгук

В Україні вшановують пам’ять жертв політичних репресій

Більшість архівів знаходиться наразі на території Росії

1 хв на прочитання15 Травня 2022, 15:10
Поділитись:

Щорічно у третю неділю травня українці вшановують пам’ять жертв політичних репресій. У радянські часи розстріляли десятки тисяч українців, ще сотні тисяч було ув’язнено та заслано у табори.

У 2022 році День пам’яті жертв політичних репресій в Україні вшановують 15 травня. Вшанування пам’яті на державному рівні почалося з 2007 року.

Як пише Bigkyiv, кількість жертв і досі неможливо підрахувати точно. Наразі відомо лише, що за період “Великого терору” в УРСР у 1937–1938 роках було засуджено 198 918 українців, з яких близько двох третин – розстріляли.

Жертв набагато більше, але місця поховань були режимними об’єктами тодішнього КДБ, місцевість розрівнювали бульдозерами, а доступ до відповідних архівів був заборонений. Більшість архівів знаходиться наразі на території Росії і місцева влада не поспішає їх розсекречувати.

Довідково. 10 липня 1937 року політбюро ЦК КП(б)У розіслало по областях УРСР вказівку про формування обласних «трійок», до складу яких входили начальник обласного УНКВС, обласний прокурор та перший секретар обласного комітету ВКП(б). Вони й виносили вироки «ворогам народу».

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.