Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Здоров'я
  • «Робота на грядках — один із найшкідливіших видів навантаження для серця»: від чого застерігає кардіолог

«Робота на грядках — один із найшкідливіших видів навантаження для серця»: від чого застерігає кардіолог

5 речей, які можна і не можна робити за хворого серця.

5 хв на прочитання08 Липня 2023, 17:03
Поділитись:

Які фізичні вправи принесуть користь серцю, а які ні, чому для людей із серцево-судинними захворюваннями небезпечний різкий перепад температур і чи шкідлива робота на дачній ділянці «Здорові люди» запитали у завідувача лабораторії хронічної ішемічної хвороби серця, доктора медичних наук Ольги Суджаєвої.

Раціональне фізичне навантаження

Гарною профілактикою захворювань серця є фізичні вправи. Однак це не означає, що треба бігти до спортзалу та намагатися встановити світовий рекорд. У всьому потрібна міра.

Іноді пацієнти починають приндитися, не хочуть старіти й у певний момент починають ходити до зали та інтенсивно займатися. В результаті доходять до плачевного стану. Фізичні навантаження потрібні та корисні, але вони мають бути скориговані з урахуванням серцево-судинної патології.

Обов'язковий прийом препаратів

Нерідко від пацієнтів можна почути думку, що всі таблетки токсичні та негативно впливають на організм. Через це люди, які страждають на артеріальну гіпертензію, після нормалізації тиску кидають пити лікарські препарати. Це в корені невірно і несе у себе ризик розвитку серйозних ускладнень, аж до інфаркту міокарда й інсульту.

Ба більше, якщо людині вже поставили діагноз тієї чи іншої серцево-судинної патології чи вона перенесла гострий коронарний синдром, їй поставили стенти чи виконали аортокоронарне шунтування, тривале лікування — обов'язкова умова.

Сама собою операція не виліковує від атеросклерозу, як системного процесу. Це не означає, що якщо поставили стент або шунт, поле цього людина може вести звичний для себе спосіб життя (безконтрольне фізичне навантаження, шкідлива їжа тощо). Це неправильні установки і не дозволять стентам та шунтам працювати так довго, як вони могли б.

Так, після оперативного втручання людина краще почуватиметься, підуть симптоми, що турбують її, але хвороба-то залишилася. Не дарма лікар потім дає рекомендації щодо прийому препаратів. Щоб уникнути серйозних проблем у майбутньому, їх треба приймати невизначено довго, а значить довічно.

Чищення судин та чудо-гімнастика

Їх не існує. Ба більше, у кращому разі вони нічим не допоможуть, але й не зашкодять, у найгіршому — призведуть до ускладнень. Водночас нерідко пацієнти, багато з яких упевнені у токсичному впливі лікарських засобів, особливо на печінку, розпочинають пошук альтернативних методів лікування. А їх у мережі Інтернет безліч і всі обіцяють диво-ефект.

Починається пошук народних методів лікування з упевненістю в тому, що таблетки шкідливі та діють на печінку. Лікар скаже «неприємну» для пацієнта інформацію, що протягом усього життя потрібно приймати лікарські препарати, правильно харчуватися і за кількістю, і за складом раціону.

Відпочивати помірно, займатися раціональними фізичними навантаженнями. Це зовсім не надихає. Тим більше, що людина, наприклад, після операції починає почуватися краще.

На «допомогу» приходять блогери, які діляться рецептами, за допомогою яких розсмоктуються бляшки та чистяться судини, а таблетки — це зло. Чудо-добавки, чудо-кошти, чудо-гімнастики, програми харчування. Ця тенденція нас турбує та лякає.

Нерідко чудовий результат після операції, при технічно бездоганному виконанні, коли видно гарний ефект, який при правильному дотриманні рекомендацій може дати людині 10-15 років комфортного життя, буквально зникає завдяки альтернативним способам лікування.

Судини не чистяться. Жодного диво-засобу немає. Ці модні засоби можуть у кращому разі бути нейтральними для організму. Разом із тим багато лікарських добавок і трав мають вплив на організм, але абсолютно не тим, який потрібен. Наприклад, вони можуть підвищувати згортання крові і як наслідок підвищувати схильність до тромбоутворення. І це саме те, з чим ми боремося.

Ніяких різких перепадів температури

Настала тепла пора року. Традиційно розпочнуться виїзди на природу, пляжі, на озера та річки.

Людям із хворим серцем після тривалого перебування на сонці категорично не можна різко занурюватися у холодну воду. Особливо це стосується пацієнтів зі стенокардією, тих, хто переніс гострі коронарні синдроми, оперативні втручання. Якщо після тривалого перебування на сонці різко зайти в холодну воду, це може спричинити спазм серцевих судин і загибель людини внаслідок так званої рефлекторної зупинки серця. Люди, які вже мають серцеві проблеми, завжди повинні пам'ятати про те, що різкий перепад температур шкідливий, як і інтенсивна засмага.

Чи можна працювати на грядках

Робота на грядках — один із найшкідливіших видів навантаження для серця. Йому корисні динамічні вправи (ходьба, їзда велосипедом, плавання).

Є навантаження корисні та тренувальні, а є виснажливі — ізометричні. До останніх і належить робота на дачній ділянці: прополювання грядок, копання та підняття ваги. Водночас це зовсім не означає, що від такої роботи слід відмовитися. Але виконувати її треба відповідно до рекомендацій, які дав лікар.

Зокрема, під час навантажувального тесту розраховується потужність фізичного навантаження, допустима для підняття вантажів. Понад те, якщо запланували роботу на грядках, у цей день не можна займатися іншими видами фізичної активності. Від вечірньої прогулянки, пробіжки чи плавання необхідно утриматися.

Тимчасом лікар розповідає, як правильно приймати контрастний душ: «Це одне з найкращих тренувань серцево-судинної системи».

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Фото: «Здорові люди»
Дикі рослини, які варто включити до меню: рецепти популярних салатів
7 хв на прочитання18 Квітня 2024
Фото: Телеграм-канал «Садівник»
Лілійник — невибагливий, проте дуже привабливий елемент садового ландшафту (ФОТО)
1 хв на прочитання18 Квітня 2024
Гороскоп на четвер, 18 квітня
Зірки радять бути уважними до дрібниць: гороскоп на четвер, 18 квітня
2 хв на прочитання2 години тому
Азербайджан готовий підтримувати достойну участь України у Кліматичному саміті СОР29 в Баку
Азербайджан готовий підтримувати достойну участь України у Кліматичному саміті СОР29 в Баку
2 хв на прочитання3 години тому
Неймовірно пухкий торт з шоколадним та апельсиновим мусом
2 хв на прочитання5 годин тому
Земельні махінації на 3,3 млн грн: на Житомирщині перед судом постане держреєстраторка
1 хв на прочитання8 годин тому
Йде циклон із Скандинавії: Буковину уже засипало снігом (ФОТО)
1 хв на прочитання9 годин тому
ЮНЕСКО збільшило охоронну зону об'єктів всесвітньої спадщини в Одесі
1 хв на прочитання11 годин тому