Догори
Дати відгук

Робот-дослідник допомагає відновити затоплені шахти на Закарпатті (фото)

Фахівці сподіваються, що робот допоможе створити карту відновлення Солотвина

3 хв на прочитання21 Червня 2021, 17:12
Фото: Укрінформ Фото: Укрінформ
Поділитись:

На Закарпатті в рамках транскордонного проєкту «Ревітал 1» у затоплені Солотвинські шахти запустили робота UX-1, що досліджуватиме затоплені ділянки та руїни шахт Солотвинського басейну й збиратиме дані для науковців про їхній стан. Про це повідомляє Укрінформ. 

Повідомляється, що у робота UX-1, якого опустили в затоплені шахти солерудника, є кілька завдань. Перше - вивчити та оцінити поточний екологічний стан Солотвинського солерудника та його околиць за допомогою інноваційної технології. Надалі робот дасть старт процесу дослідження й моніторингу для відстеження якісних і кількісних змін у поверхневих і підземних водах та зміщення ґрунтів.

Робот розроблений за інноваційною системою Unexmin. Це інноваційний метод картографування затоплених шахт, який застосовувався для вивчення уранових та мідних шахт в Португалії, також — у Сербії.

Фото: Укрінформ

 

Робот-дослідник використовуватиме неінвазивні методи для збору геологічної інформації. Його максимальна робоча глибина ~ 500 м, робот має форму сфери розміром 0,6 м в діаметрі, важить 112 кг, працює під землею до 5 годин на максимальній швидкості 1-2 км/год. UX-1 в Солотвині обстежить водойми, виміряє порожнини в соляних шахтах, дослідить печерні системи та зони карстових проваль.

На Закарпатті сподіваються отримати внаслідок його роботи дані, за якими створять карту відновлення Солотвина. За словами голови Закарпатської обласної ради Олексія Петрова, проєкт Ревітал-1 є дуже важливим для регіону, адже затоплення шахт, створення карстових провалів, потрапляння засоленої води в поверхневі ґрунтові води басейну Тиси — це не тільки загроза для закарпатців у зв'язку із руйнацією інфраструктури, це передумови для екологічної катастрофи в країнах Дунайського басейну.

«Проблема Солотвина почалася іще з 2007 року - з початком затоплення соляних шахт та створенням карстових проваль. У 2010 році ця проблема отримала статус надзвичайної ситуації державного рівня, згодом обласна рада звернулася по допомогу до міжнародних партнерів в ЄС. Зараз над дослідженнями за участю робота UX-1 працюватимуть вітчизняні науковці разом із колегами з Угорщини, Румунії та Словаччині. Ми усі чекаємо відповіді на питання: чи є можливість відновити в Солотвині алергологічну лікарню та чи можливо відновити промисловий видобуток солі?» - сказав Петров.

За словами голови загальних зборів області Саболч-Сатмар-Берег (Угорщина) Оскара Шестака, після даних, зібраних роботом та створенням точної картини того, що відбувається в затоплених шахтах, науковці та усі зацікавлені сторони зможуть розробляти дорожню карту та шукати кошти для того, аби відновити життя Солотвина.

Проєкт Ревітал 1 підготовлено в рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна 2014-2020».

Нагадаємо, що Донбас може перетворитися на другий Чорнобиль через екологічну катастрофу.

 

 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Більше з GreenPost
Дві чашки винограду на день допоможуть прожити довше
1 хв на прочитання47 хвилин тому
Стало відомо, на який період в Україні продовжено військовий стан та мобілізацію
1 хв на прочитаннягодина тому
Розслідування справи про заволодіння зерном на 15 млн грн завершено – НАБУ
2 хв на прочитання2 години тому
Вибух на ЗАЕС може накрити навіть Москву, людей із прилеглих території доведеться відселяти — фізик
2 хв на прочитання4 години тому
Смачнющий салат із баклажанів: перевірений рецепт на зиму
1 хв на прочитання4 години тому
ЗАЕС працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки – Енергоатом
1 хв на прочитання5 годин тому
Батькам школярів: як уникнути проблем із зором
1 хв на прочитання6 годин тому
Загинуло 2 і поранено одну людину: на Одещині відпочивальники знехтували правилами
1 хв на прочитання6 годин тому