Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Здоров'я
  • «Поспішайки», «ранні пташки», «білі пелюстки»: які шанси вижити в дітей, які народилися раніше запланованого терміну

«Поспішайки», «ранні пташки», «білі пелюстки»: які шанси вижити в дітей, які народилися раніше запланованого терміну

17 листопада відзначають Всесвітній день недоношених дітей.

2 хв на прочитання17 Листопада 2022, 18:02
Поділитись:

Міжнародний день недоношених дітей (англ. World Prematurity Day) відзначається щорічно 17 листопада. В усьому світі його називають «День білих пелюсток», підкреслюючи особливу тендітність і незахищеність таких дітей. В Україні їх ще називають поспішайками або ранніми пташками.

Недоношені діти — це не щось нове: народилися передчасно такі відомі люди, як Йоганн Вольфганг Гете, Альберт Ейнштейн, Вольфганг Амадей Моцарт, Ісаак Ньютон, Вінстон Черчілль, Фрідріх Шиллер.

Раніше батьки недоношених дітей могли покладатися лише на долю, але наразі в Україні є перинатальні центри з сучасним обладнанням і кваліфіковані неонатологи.

Причинами передчасних пологів можуть бути:

  • хронічні захворювання матері;
  • гормональні порушення в її організмі;
  • патологічні стани, зумовлені вагітністю;
  • ускладнений перебіг вагітності;
  • внутрішньоутробне інфікування плода.

Кількість недоношених дітей за останні роки поступово зростає. Нині в усьому світі народжуються раніше терміну близько 15 млн дітей на рік. Передчасні пологи відбуваються кожні 29 хвилин. В Україні щороку народжується близько 20 тисяч недоношених дітей (5-6 % від загальної кількості новонароджених), із них 1,2 тисячі — з екстремально низькою масою тіла, тобто до 1 кг. В Україні за європейськими нормами надається допомога недоношеним дітям, народженим із 22-го тижня та від 500 г.

Головний критерій недоношеності — це діти, народжені раніше 37-го тижня вагітності. Коефіцієнт виживання таких дітей залежить від терміну, на якому народився малюк.

У малюків, які народилися на 26-му тижні та раніше, статистика виживання невтішна. Окрім того, недоношеному малюкові залежно від терміну народження та маси тіла загрожують ризики розумових розладів, хронічних захворювань легень, втрати зору та слуху.

«Десь до 50 % дітей на таких строках можуть не вижити або ж мати в подальшому різні порушення розвитку — зокрема ураження нервової системи, ДЦП. Відсоток виживання дітей, народжених пізніше 26-го тижня, значно вищий і зокрема дані по нашому центру — це 4,5 % летальних випадків», — розповів дитячий лікар-анестезіолог запорізького обласного перинатального центру Андрій Лобанов.

Також ми розповідали про те, що 17 листопада відзначається Міжнародний день відмови від куріння: де і як в Україні ще можна курити і коли це зміниться.

 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.