Догори
Дати відгук

Міжнародний День Дунаю: численні загрози другої за величиною водної артерії Європи

 Збережемо Дунай – збережемо життя!

5 хв на прочитання29 Червня 2024, 15:50
29 червня Міжнародний День Дунаю WWF-Україна/
unsplash.com/baciutudor
29 червня Міжнародний День Дунаю WWF-Україна/ unsplash.com/baciutudor
Поділитись:

29 червня Україна, поряд з іншими країнами Дунайського регіону, відзначає День Дунаю. Цей день покликаний звернути увагу на величну річку, другу за довжиною в Європі, яка відіграє життєво важливу роль для мільйонів людей. Проте сьогодні ця водна артерія потребує нашого захисту! Всесвітній фонд природи Україна (WWF-Україна) підкреслює: людське втручання та зміна клімату несуть небезпечні виклики, що ставлять під загрозу збереження екосистеми Дунаю і його дельти.

За прогнозами, температура повітря в дельті Дунаю підвищиться на 1-1,5°C, що призведе до частіших хвиль спеки та більш м'яких зим. Температура води підвищиться на 2°C, що суттєво вплине на запаси риби через ріст водоростей та зниження рівня кисню у воді. Рівень води в Чорному морі підніметься до 0,5 м до 2050 року, а малі річки матимуть на 5-25% менше води, особливо влітку.

 Зміна клімату — не єдина проблема, що загрожує унікальній екосистемі Дунаю.

unsplash.com/snaphappy60

Забруднення, надмірний вилов, будівництво гребель, каналів та інших штучних перешкод на Дунаї призводить до низки негативних наслідків для водного середовища:

 • Зміна форми русла, швидкості течії річки суттєво порушує природне середовище існування багатьох водних тварин, що негативно впливає на розмноження та чисельність популяцій і, як наслідок, зменшує біорізноманіття.
 • “Мігруючі види риб, такі як осетрові, що занесені до Червоної книги України, найбільше страждають від цих змін. Через порушення цілісності річки та фрагментацію середовища існування вони не можуть дістатися до своїх нерестовищ в середній та верхній течії Дунайського басейну. Це призвело до значного скорочення популяцій цих цінних риб. В Україні з 26 видів осетрових історично зустрічалися шість, проте два з них (осетер атлантичний та осетер шип) вважаються зниклими на території України”, — підкреслюють експерти WWF-Україна.
nsplash.com/tompeham

Важливо вжити заходи для пом'якшення негативного впливу зміни клімату та штучних бар'єрів на водне середовище Дунаю. Це може включати:

 • Будівництво рибопропускних споруд, які дозволять мігруючим рибам та іншим водним тваринам вільно пересуватись по річці.
 • Знесення штучний бар'єрів, що вже не виконують своїх першочергових функцій. В цьому напрямі працює проєкт “Відкриті річки”, що реалізовують за підтримки європейської грантової організації “Open Rivers Program” і в рамках загальноєвропейського руху “Living Rivers Europe” (“Живі європейські річки”) та Living Rivers “Ландшафт Центрально-Східної Європи FY24”.

Open Rivers Program — нідерландський фонд-грантодавець, що фінансується благодійним фондом Arcadia. Напрямки роботи фонду Arcadia: захист природи, збереження культурної спадщини та сприяння доступу до відповідної інформації. З 2002 року Arcadia надала понад 1 мільярд доларів організаціям по всьому світу.

unsplash.com/urban_vintage

Підтримка міжнародних проєктів та ініціатив із захисту зникаючих видів риб. Один з таких проєктів — LIFE-Boat 4 Sturgeon. Мета цього проєкту — врятувати від вимирання чотири види осетрових, що залишилися в Дунаї. З 2022 по 2029 рік партнери проєкту реалізують шість природоохоронних заходів для порятунку російського осетра, стерляді, севрюги та білуги. Одним із цих заходів є будівництво плавучої селекційної станції на Дунаї у Відні. За період реалізації проекту на судні планується розвести близько 1,6 мільйона осетрових риб. Серед партнерів проєкту – WWF-Україна.

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України у рамках Міжнародної комісії з захисту річки Дунай (ICPDR ) спільно з 13 країнами розробляє заходи для захисту річки Дунай. Серед них:

 • План управління річковим басейном Дунаю.
 • План управління ризиками затоплення у басейні Дунаю.
 • У 2019 році Україна долучилися до спільних досліджень Дунаю. Результати показали, що кількість мікропластику у Дунаї на території України менша ніж у Будапешті та Братиславі.
 • Основний законодавчий акт ЄС, що регулює управління водними ресурсами, — Водна рамкова директива (ВРД), вимагає безперервності для всіх річкових водних об’єктів ЄС, оскільки це необхідно для підтримки досягнення “доброго” екологічного стану, але не вимагає обов’язково повної відсутності бар’єрів. Україна імплементує Водну Рамкову Директиву ЄС.
unsplash.com/stefanbc

Цікаві факти про Дунай та його дельту:

 • Протяжність річки становить більше 2800 тис. км. Загальна площа басейну — більше 800 000 кв. км.
 • Річка перетинає 10 країн, беручи початок у Німеччині, в горах Шварцвальда, і вливаючись в Чорне море через дельту Дунаю в Румунії та Україні.
 • Дунай та його притоки є домівкою для унікального різноманіття видів, що включає близько 2000 судинних рослин і понад 5000 видів тварин, серед яких понад 40 ссавців, близько 180 птахів, що гніздяться, близько 100 видів риб, дюжина рептилій, а також земноводні.
 • Великі заплавні ліси, що залишилися, і дельта Дунаю є останніми притулками в континентальній Європі для орлана-білохвоста і білих пеліканів.
 • Дельту Дунаю занесено Всесвітнім фондом природи в список 200 найбільш цінних екорегіонів світу, які перебувають під загрозою знищення.
 • Басейн Дунаю розташований у межах чотирьох областей України (Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька та Одеська області). Чисельність населення в межах басейну складає 2,6 млн осіб.
 • Протікаючи 966 кілометрів, з яких 201 км в межах України, Тиса є найдовшою притокою Дунаю на українській території.
 • Найкраще збережена приморська смуга дельти Дунаю складає заповідну зону
 • Дунайського біосферного заповідника України. Разом з аналогічним заповідником на румунській території вони утворюють білатеральний біосферний резерват “Дельта Дунаю” – один з 5 трансграничних резерватів світу.
WWF AT

Збереження Дунаю та його багатства — це спільна відповідальність усіх. Захищаючи цю річку від негативного впливу штучних бар'єрів, ми можемо зберегти її для майбутніх поколінь.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Французька компанія Elicit Plant Українські фермери Інноваційні рішення Боротьба з посухами
Французька компанія Elicit Plant надала українським фермерам інноваційні рішення для боротьби з посухами
3 хв на прочитання8 годин тому
Сьогодні 13 липня Міжнародний день ткачів
13 липня - Міжнародний день ткачів
1 хв на прочитання12 годин тому
Фото: Телеграм-канал «Садівник»
Невибагливі багаторічники для саду (ФОТО)
1 хв на прочитання14 годин тому
Тропічний шторм Берил зруйнував 90 % усіх будівель на кількох островах Гренади, включаючи лікарні та аеропорти. Фото: Марія Алехандра Кардона/Рейтерс
Зруйнував 90 % усіх будівель: країни Карибського басейну просять міжнародну спільноту про допомогу після урагану Берил
2 хв на прочитанняВчора
Топ-4 культури, які можна посіяти в липні та зібрати врожай в вересні
1 хв на прочитанняВчора
Вчені створили автономну установку для видобутку водню за допомогою енергії Сонця
1 хв на прочитанняВчора
2024 рік може стати найспекотнішим за всю історію: кліматологи розповідають, до чого готуватися
3 хв на прочитанняВчора
Чим обробити картоплю від колорадських жуків, щоб було екологічно та безпечно
2 хв на прочитанняВчора
Більше з GreenPost
Холестерин Корисні продукти Харчування.
Як вивести холестерин з організму без таблеток: учені назвали найпростіший спосіб
1 хв на прочитання5 годин тому
Рецепт Яблучного пирога Смачна випічка Смачний десерт
Рецепт яблучного пирога, який тане у роті: готується швидко та легко
2 хв на прочитання6 годин тому
Приготування Малосольних огірків Кулінарна хитрість Лайфхак
Як скоротити процес приготування малосольних огірків: кулінарна хитрість
1 хв на прочитання11 годин тому
Кольорова трансмісійна електронна мікрофотографія частинок вірусу Mpox. Фото: Niaid/Niaid/dpa
У жінок трапляються викидні, а для дітей є загроза життю: ВООЗ занепокоєна новим варіантом мавпячої віспи
2 хв на прочитання13 годин тому
Названо фрукт, який знижує цукор у крові та "розщеплює" холестерин
2 хв на прочитання14 годин тому
Безсонні ночі відправляться у минуле: ці способи допоможуть налагодити ваш сон
2 хв на прочитанняВчора
Вік — не перешкода: 92-річна китаянка вразила інтернет, подолавши 2-метрові ворота, щоб утекти з притулку для літніх людей
2 хв на прочитанняВчора
Ці продукти можуть знизити ризик розвитку раку: додайте їх до свого щоденного раціону
2 хв на прочитанняВчора