Догори
Дати відгук

Лікар повідомила, які ТОП-7 популярних препаратів не працюють та небезпечні

Ці ліки застаріли та є спадком радянської медицини

4 хв на прочитання16 Грудня 2020, 21:38
Поділитись:

У багатьох українців в домашній аптечці знаходяться нібито перевірені часом препарати та мазі, які заведено використовувати, ще з радянських часів. Але багато з них давно застаріли чи просто, як виявили вчені, не дієві. Так розвіяла міфи "совкової" медицини ексочільниця МОЗ Уляна Супрун. 

Вона оголосила декомунізацію аптечки. Що звідти варто прибрати?

Гірчичники

"Вони не допоможуть “прогріти” організм, “вигнати” хворобу, легше дихати чи менше кашляти. Адекватних наукових доказів таких ефектів гірчичників не існує", - говорить Супрун.

Однак є докази опіків, які вони можуть залишити на шкірі. Тому краще гірчицю використовувати за призначенням, вживаючи в їжу. Інші способи — це марне витрачання часу та зусиль, що може ще й нашкодити здоров’ю 

Оксолінова мазь

Нею радять мастити в носі й навколо, аби захиститися від застуди та грипу. Начебто мазь має противірусну дію і зможе якимось чином зупинити проникнення збудників хвороби в організм. Лише наукових обґрунтувань такої дії немає. 

"Як насправді діє мазь? Блокує носовий хід, ускладнює дихання та заважає слизовій оболонці очиститися від часточок пилу, диму чи тих самих збудників респіраторних інфекцій, що є дійсно необхідною захисною функцією", - пояснює Супрун.

Йод та зеленка

В багатьох випадках рану чи поріз, якщо вони неглибокі можна просто очистити водою, без заливання її йодом та зеленкою. Крім цього, є більш безпечні та сучасні засоби (в тому числі з їхнім вмістом), які не програють в ефективності та щонайменше не викликають подразнень, болю, неприємних відчуттів та не залишають кольорових міток на шкірі.

Перекис водню

Те, що рану можна залити перекисом водню та це допоможе їй швидко і краще загоїтися — міф. Відповіниї наукових даних не існує. Перекис водню може бути ефективним для механічного очищення рани. Але це ж саме можна зробити, промивши рану водою. 

Мазь Вишневського 

Напевно, найбільш відома за характерним запахом, який не забувається ніколи. Раніше вважали, що вона допомагає “витягувати гній”. Склад мазі — березовий дьоготь та ксероформ (речовина, яка має начебто антисептичну дію, яку не доведено). 

"Під час нанесення мазі на рану чи нагноєння, вона покриває його шаром плівки, яка не дає волозі випаровуватися, тому нагріває це місце. Це не просто не дає жодного лікувального ефекту, а навпаки може викликати низку ускладнень — нагрівання тканин сприяє росту та розмноженню бактерій, тому невеликий поріз може перетворитися на більш небезпечну рану з нагноєнням. Жоден лікар, який керується принципами доказової медицини, вам її не порадить", - запевняє лікар.

Мазь “Звьоздочка”

Дуже часто, коли препарат має в складі натуральні інгредієнти, люди вважають, що це завжди краще, ніж якась “хімія”. Тому використовують такі ліки без жодних думок про побічні дії чи їхню ефективність, бо начебто “не завадить”. Це хибна думка.

Найчастіше мазь використовують для лікування нежиті чи щоб не підхопити віруси, тож щедро змазують ніс всередині та навколо нього. Часто нанесення мазі викликає біль, почервоніння, алергічну реакцію як чхання та подразнення нервових закінчень. Саме це може давати тимчасове полегшення нежитю, відчуття наче “пробило” ніс. Але жодного стосунку власне до лікування нежитю чи захисту від вірусів мазь не має. Навпаки — якщо намазати нею в носі, буде так само як з оксоліновою — мазь заважатиме очищенню слизової носа та сприятиме налипанню часточок пилу, диму та збудників респіраторних інфекцій. 

Мумійо

Це природний продукт чорно-коричневого кольору, походження якого достеменно не з’ясоване. Одна з версій — це скам’янілі екскременти кажанів та гризунів, які мешкають в гірських печерах, тому й родовища мумійо знаходяться в різних горах — Гімалаях, Кавказі, Алтаї та інших. З цієї речовини роблять все — таблетки, харчові добавки, супозиторії, маски, компреси, додають в мед тощо.

"Очевидно, що наукового підґрунтя дії муміє у цих випадках не існує, бо немає жодних клінічних випробувань, які б підтвердили ту чи іншу його дію. Якщо для когось й це не аргумент, то хоча б варто подумати про те, що в екскрементах тварин (що б вони не споживали в їжу) не може бути жодних корисних, тим паче лікувальних речовин для здоров’я" - підсумовує медик.

Уляна Супрун радить позбутися цих препаратів та засобів.  

Нагадаємо, вчені знайшли простий спосіб, як уникнути серцевої недостатності.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.