Догори
Дати відгук

Коли турбують суглоби: як правильно рятувати ситуацію

Поліартрит — це запалення відразу декількох суглобів

3 хв на прочитання07 Червня 2023, 23:48
Поділитись:

Якщо вас після довгого сидіння в незручній позі або роботи на дачі стали турбувати біль і скутість у суглобах рук і ніг, що не проходять навіть після відпочинку, це може бути проявом поліартриту. Чому він виникає і як лікується, розповіла лікар-ревматолог Наталія Герасименко.

Що таке поліартрит?

Поліартрит — це запалення відразу декількох суглобів, яке розвивається одночасно або послідовно в різних частинах тіла. Захворювання буває гострим та хронічним, може існувати самостійно, але частіше виникає як ускладнення іншої патології (цукровий діабет, атеросклероз, псоріаз, подагра, ревматизм).

Хвороба порушує роботу хрящів, сухожиль і зв’язок, а також провокує сильні болі та запальні процеси в м’язах. За відсутності адекватного лікування та переході в хронічну форму патологія викликає незворотну деформацію суглобів, обмеження рухливості та може призвести до інвалідності.

Поліартрит здатний розвинутися в будь-якому віці, але частіше від нього страждають літні пацієнти. Деякі види хвороби (наприклад, запалення суглобів пальців рук) більше схильні до жінок.

Чому виникає патологія?

Розвитку поліартриту сприяє безліч факторів. Насамперед це інфекційні та аутоімунні захворювання, порушення обміну речовин, спадковість, алергічні реакції, різні травми та вроджені аномалії суглобів.

Також причиною запалення можуть стати вікові зміни тканин, переохолодження або перегрів суглобів, ожиріння, малорухливий спосіб життя.

Залежно від причин розвитку поліартрит поділяють на інфекційний (буває специфічним та неспецифічним) та неінфекційний (буває ревматоїдним, кристалічним та псоріатичним). Крім того, іноді зустрічається поліартрит нез’ясованої природи, який швидко прогресує, стаючи хронічним та спричинюючи ускладнення.

Основні симптоми поліартриту

Розвиток поліартриту починається із запалення навколосуглобової сумки, яке поступово поширюється на хрящові тканини, навколишні зв’язки та сухожилля. Це призводить до виникнення основних симптомів захворювання:

  • періодичним інтенсивним болям у суглобах, що посилюється вранці, вночі і під час рухів;
  • набряку та почервонінню шкіри навколо запаленої ділянки;
  • хрускоту в суглобах;
  • зменшення рухливості;
  • підвищення температури тіла.

Крім того, пацієнт може страждати від підвищеної пітливості, зниження апетиту, швидкої стомлюваності.

При цьому гострий поліартрит супроводжується яскраво вираженою симптоматикою. При переході в хронічну стадію ознаки запалення слабшають, але воно продовжує розвиватися у прихованій формі, провокуючи незворотні зміни у суглобових тканинах.

Для діагностики поліартриту та виключення інших патологій з подібними симптомами призначаються загальний та біохімічний аналізи крові, УЗД та рентген уражених суглобів, при необхідності – КТ або МРТ. Також можуть бути рекомендовані артроскопія, аналіз суглобової рідини та інші дослідження.

Для лікування хвороби в основному застосовують консервативні методи: прийом лікарських препаратів (це можуть бути антибіотики, протизапальні, протиревматичні та знеболювальні засоби, вітаміни), фізіотерапію, масаж, лікувальну фізкультуру. Також рекомендується дієтичне харчування, при необхідності — носіння ортезів, що підтримують.

При хронічному поліартриті, що супроводжується деформацією суглобів та сильним болем, іноді рекомендовано оперативне втручання.

Дієта

Дієта при поліартриті виключає продукти, які можуть спровокувати запалення. За будь-яких видів захворювання доведеться відмовитися від маринадів, консервів, ковбасних виробів, прянощів, напівфабрикатів, білого хліба, здоби. Натомість збагатіть раціон жирною морською рибою, м’ясом птиці, молочними продуктами, овочами та фруктами, горіхами та насінням, ягодами, зеленим чаєм.

Профілактика поліартриту

Для попередження розвитку поліартриту, а також його загострень також рекомендується носити зручне (в ідеалі – ортопедичне) взуття, своєчасно лікувати інфекційні захворювання і після перенесеного гострого поліартриту кожні пів роки проходити контрольний огляд. чи травматолога.

 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost