Догори
Дати відгук

Е-рецепт на наркотичні (психотропні) лікарські засоби — зрада чи перемога

Ідея гарна, але реалізація викликає деякі побоювання.

3 хв на прочитання16 Вересня 2022, 19:15
Поділитись:

Із листопада в Україні за електронним рецептом почнуть відпускати лікарські засоби, які мають наркотичну дію та обіг яких є суворо обмеженим. Такі препарати застосовуються за конкретними медичними показаннями, й отримати їх можна виключно за рецептом лікаря, виписаним на спеціальному рецептурному бланку форми №3. І то не в кожній аптеці, а лише в тій, що має відповідну ліцензію на відпуск наркотичних засобів, психотропних речовин.

«Авжеж, це дуже важливе рішення для пацієнтів, які проходять складне лікування, і ще один етап посилення контрольованого та відповідального відпуску рецептурних препаратів в Україні», — так оцінюють у МОЗ запровадження е-рецепту на наркотичні (психотропні) лікарські засоби.

Загалом пацієнтська спільнота також схвально поставилася до цієї ініціативи.

«Електронні рецепти на нарковмісні засоби, по-перше, допоможуть урегулювати ситуацію з приватними клініками, які виписують такі рецепти, не звітуючи в Центр громадського здоров’я, тобто порушуючи якісь нормативні накази тощо і цим трохи дискредитують підхід замісної терапії. Тому в принципі ідея гарна», — сказав у коментарі GreenPost регіональний представник Всеукраїнського об'єднання людей із наркозалежністю «Волна» у Луганській області Олексій Квітковський.

Слід зазначити, що перехід до е-рецептів на лікарські засоби, які мають наркотичну дію, відбуватиметься поступово: паралельно медичні заклади, які ще не працюють з електронною системою охорони здоров'я, деякий час матимуть можливість виписувати рецепти на паперових бланках.

Такий рецепт дійсний протягом десяти днів від дня виписування.

Е-рецепт на наркотичний препарат можна отримати безпосередньо в свого лікаря за умови, що пацієнт зареєстрований в електронній системі охорони здоров'я.

Олексій Квітковський наголошує, що з часом усі медичні заклади перейдуть на е-рецепти, і таким чином поліпшиться ситуація зі звітністю. Пацієнтська спільнота сподівається, що йтиметься про державну базу даних, а не про якусь зі зроблених за кошти донорів — як, наприклад, SyrEX (система управління базами даних, розроблена Альянсом громадського здоров’я в Україні, яка використовується для моніторингу й обліку інформації щодо охоплених клієнтів і послуг, наданих у рамках програм профілактики ВІЛ на рівні спільнот). Проте оскільки йдеться про державну програму, то краще би було, щоб інформація зберігалася усе ж таки в державних базах, вважає Олексій Квітковський.

Що ж до ризиків і відповідно побоювань потенційних користувачів цієї системи, то є питання до конфіденційності й захищеності даних — як і на яких серверах зберігатиметься інформація, хто матиме доступ до неї, чи не буде витоку інформації і відповідно якоїсь стигми чи дискримінації щодо тих людей, які отримують ці електронні рецепти.

«Головне, щоб це не було використано в цих цілях для пацієнтів із замісною підтримувальною терапією — щоб ця база не стала якимсь інструментом у руках, наприклад, правоохоронців або роботодавців», — говорить Олексій Квітковський.

Також ми розповідали, що через війну українці витратили на антидепресанти 500 млн грн за півроку: хто на цьому заробив.

Окрім того, ми писали про безкоштовну медицину: на що можна розраховувати, йдучи до сімейного лікаря.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.