Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Війна
  • Дві третини росіян підтримують війну, більше половини вважають, що вона йде успішно —  дослідження

Дві третини росіян підтримують війну, більше половини вважають, що вона йде успішно —  дослідження

Потенційне рішення Путіна щодо підписання миру підтримали би 66 % респондентів.

6 хв на прочитання19 Березня 2023, 13:08
Володимир Путін на концерті «Za мир без нацизму», що відбувся у Лужниках 18 березня 2022 року. Фото: прес-служба Кремля Володимир Путін на концерті «Za мир без нацизму», що відбувся у Лужниках 18 березня 2022 року. Фото: прес-служба Кремля
Поділитись:

Через рік після початку війни в Україні понад дві третини населення Росії продовжує її підтримувати. Про це йдеться у дослідженні соціологічної групи Russian Field, яка відстежує зміну громадян РФ до війни, нещодавно вона провела одинадцяту хвилю своїх опитувань, розповідає «Дзеркало».

Як росіяни ставляться до війни

За даними дослідження, більшість опитаних (69 %) повідомили, що підтримують «спеціальну військову операцію», 22 % не підтримують (решта заявила, що не визначилася або відмовилася відповідати). 12 % респондентів зізналися, що з моменту початку військових дій в Україні їхня думка про «воєнну операцію» змінилася у бік її підтримки. Про зворотне говорили втричі рідше. Загалом рівень підтримки «воєнної операції» залишається практично незмінним із травня 2022 року, зазначають соціологи Russian Field.

Хто хотів би скасувати війну

Половина респондентів (52 %) не скасували би рішення про початок війни в минулому, навіть якби мали таку можливість. Водночас третина опитаних (34 %) зробили б це. Важко або відмовилися відповідати на запитання 14 %. Частка тих, хто скасував би «військову операцію», на 4 відсоткові пункти вище серед жінок.

Також дослідження Russian Field показало вищу войовничість старшого покоління. Серед молоді (до 30 років) за скасування рішення виступає половина респондентів, у віковій групі 30-44 років — понад 40 %, у групі від 45 років і старше — близько чверті.

«Частка тих, хто скасував би „військову операцію“ у минулому, більша серед малозабезпечених верств населення Росії (46 %). Також охочих скасувати рішення про початок військових дій більше серед респондентів, які не перебувають у шлюбі та не мають дітей. Прихильників скасування „воєнної операції“ найбільше серед глядачів YouTube та найменше серед телеглядачів», — пишуть соціологи.

Як зазначає Russian Field, за рік кількість респондентів, які хотіли б скасувати «військову операцію», зросла на 6 %, а тих, хто не став би її скасовувати, навпаки, поменшало на 5 %. При цьому з кінця вересня-початку жовтня співвідношення прихильників та противників скасування практично не змінилося.

Чи потрібно розпочинати переговори

З цього питання думки у російському суспільстві розділилися. Половина респондентів вважають, що спеціальну військову операцію необхідно продовжувати (49 %), 40 % підтримують перехід до мирних переговорів. Ще 10 % важко відповісти на запитання.

Цікаво, що серед чоловіків більш як половина виступають за продовження «військової операції», тоді як серед жінок думки розділилися приблизно порівну. Тут же повторюється і теза про підтримку війни страшним поколінням: більшість респондентів до 45 років підтримують перехід до мирних переговорів, а більшість опитаних від 45 років і більше виступають за продовження воєнних дій.

Цікаво також, що продовження війни підтримують багатші росіяни. Частка респондентів, які вважають, що «військову операцію» треба продовжувати, зростає в міру збільшення доходу: від 39 % серед найменш забезпечених до 64 % у найбільш забезпеченій опитаній групі.

Ставлення до можливої зупинки війни

Потенційне рішення Путіна щодо підписання миру підтримали би 66 % респондентів, лише близько чверті (24 %) не підтримали би таке рішення. Підписання мирної угоди найчастіше схвалюють жінки й опитані до 45 років.

Чи успішно йде війна для Росії

Як зазначають соціологи Russian Field, порівняно з минулою хвилею дослідження (29 листопада – 5 грудня 2022 року) респонденти стали давати позитивніші оцінки ходу воєнних дій в Україні. Так, більше половини опитаних (56 %) оцінюють перебіг «військової операції» як успішний для російської армії. Водночас близько чверті (23 %) вважають, що «військова операція» розгортається неуспішно. Ще 21 % важко або відмовилися відповідати на запитання.

Частка тих, хто вважає хід бойових дій успішним, зростає від молодшого віку до старших. Як серед чоловіків, так і серед жінок більше половини респондентів оцінюють перебіг «військової операції» як успішний.

Соціологи зазначають, що незалежно від основного джерела інформації про війну більшість респондентів вважають, що для російської армії бойові дії проходять успішно. Однак помітити головну тенденцію можна: найменшою мірою думка про успішність ЗС РФ поширена серед тих, хто отримує новини переважно з YouTube (49 %) та Telegram-каналів (51 %).

Чи у правильному напрямку рухається РФ

Дві третини респондентів (67 %) вважають, що Росія рухається у правильному напрямку. Неправильним шлях, яким іде країна, назвали 22 % опитаних, ще 12 % важко або відмовилися відповісти. Схвалення зростає зі збільшенням віку опитаних.

Респонденти з низьким і дуже низьким рівнем добробуту значно рідше схвалюють напрям, у якому розвивається Росія, ніж із середнім доходом. У цьому переважна більшість найбільш забезпечених респондентів позитивно ставляться до шляху, яким рухається країна.

Що ще цікавого у дослідженні

Серед подій війни, що найбільше запам'яталися, росіяни виділили її початок 24 лютого 2022 року, здачу військами РФ Херсона, захоплення Маріуполя і Соледара, а також початок мобілізації.

Серед цілей, яких Росія на думку її громадян досягла під час війни, називаються «звільнення територій» (мова про «Л/ДНР»), «приєднання» територій, «знищення фашизму» та «демілітаризація України».

Серед речей, на які для них особисто вплинула війна, росіяни назвали рівень життя, доходи та ціни (22 %), а також емоційне тло та ментальне здоров'я (22 %).

Серед опитаних переважає думка, що «військова операція» триватиме ще понад рік (42 %). Найменша кількість респондентів прогнозують, що військові дії в Україні триватимуть не більше року (33 %).

Близько третини респондентів (31 %) нічого не знають про діяльність власника ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина під час війни, ще 12 % не можуть оцінити її. Проте 41 % респондентів позитивно оцінюють діяльність цієї людини, 15 % негативно.

Більше третини опитаних чоловіків (36 %) заявляють, що підуть до армії у разі другої хвилі мобілізації, більшість із них мають намір зробити це після отримання повістки. Стратегію ігнорування чи ухилення обирає кожен четвертий опитаний (24 %).

Як основні джерела інформації про хід війни респонденти найчастіше називали телебачення (38 %), Telegram-канали (18 %) та інтернет-ЗМІ (12 %).

Дослідження проводилося в січні-лютому 2023 методом телефонного опитування, вибірка склала 2000 респондентів (дослідники відзначають, що вона репрезентативна за статтю, віком в рамках РФ і федеральних округів зокрема). Максимальний розмір помилки вибірки із ймовірністю 95 % не перевищує 2,19 %.

Слід зазначити, що соціологічні дослідження, які проводяться в державах з високим рівнем репресій і тиску на суспільство, можуть бути нерелевантними через страх респондентів. Про це говорить і саме дослідження Russian Field — 24 % респондентів заявили, що побоюються брати участь у опитуваннях на тему війни.

Раніше ми писали, скільки росіян готові підтримувати «спецоперацію»: соціологічне опитування показало, на кого спирається Кремль.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Війна
У ЗС РФ намагаються воювати так, я ПВК «Вагнер» — аналітики
2 хв на прочитання2 години тому
Інвалідність і перетин кордону: актуальні зміни до законодавства
2 хв на прочитанняВчора
В Україні збили російський вертоліт, який брав участь у параді 9 травня на Красній площі
1 хв на прочитанняВчора
Президент підписав Закон щодо компенсації за знищене та пошкоджене житло, деталі
2 хв на прочитанняВчора
«Путін виглядає як двійник більшу частину часу»: експерти про те, хто ж насправді їздив до Криму й Севастополя (ФОТО)
2 хв на прочитанняВчора
В РФ порушили кримінальну справу стосовно прокурора та суддів МКС, які видали ордер на арешт Путіна
2 хв на прочитанняВчора
«Битва за Бахмут» — це фактично «сталінградська битва навпаки», нарікають прокремлівські пропагандисти
2 хв на прочитанняВчора
Стали відомі деталі загибелі солдат у військовій частині на Чернігівщині
1 хв на прочитанняВчора