Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Еко
  • Клімат
  • Європа переживає рекордну кількість екстремально спекотних днів у 2023 році: ось по кому це б’є насамперед

Європа переживає рекордну кількість екстремально спекотних днів у 2023 році: ось по кому це б’є насамперед

Збитки, спричинені погодою та кліматом, оцінюються у понад 10 млрд євро.

2 хв на прочитання22 Квітня 2024, 13:02
Повені з одного боку, спека і посуха з іншого: тогорічна погода стала викликом для багатьох людей в Європі. Фото: Андрес Гутьєррес/Агентство Анадолу/Getty Images Повені з одного боку, спека і посуха з іншого: тогорічна погода стала викликом для багатьох людей в Європі. Фото: Андрес Гутьєррес/Агентство Анадолу/Getty Images
Поділитись:

Згідно з доповіддю, у 2023 році Європа пережила рекордну кількість днів з «екстремальним тепловим стресом». У такі дні «відчутна» температура перевищуватиме 46 °С, ідеться у новому звіті Програми спостереження Землі ЄС «Коперник» та Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО). Вони попередили про зростання рівня смертності в Європі через все більш палючу літню спеку. Про це розповідає Die Zeit.

Тривалий тепловий стрес особливо небезпечний, наприклад, для людей з уже наявними захворюваннями або для людей похилого віку. Для доповіді обидві організації використовували Універсальний індекс теплового клімату (UTCI), який вимірює вплив довкілля на організм людини. Він враховує не лише високі температури, а й вологість, швидкість вітру, сонячне світло та тепло, що випромінюється навколишнім середовищем.

Загалом минулий рік був — залежно від набору даних — другим найтеплішим або, разом із 2020 роком, найтеплішим роком в Європі з моменту початку спостережень, пишуть у звіті про стан клімату в Європі (ESOTC).

«2023 рік був складним і багатошаровим із погляду кліматичних небезпек в Європі. Ми стали свідками масштабних повеней, а також екстремальних лісових пожеж із високими температурами і сильними посухами», — сказав директор Служби зміни клімату «Коперник» (C3S) Карло Буонтемпо. Ці події не лише спричинили навантаження на природні екосистеми, а й створили серйозні проблеми для сільського господарства, управління водними ресурсами й охорони здоров'я.

Згідно зі звітом, торік близько 1,6 млн людей постраждали від повеней, а понад 0,5 млн — від штормів. Збитки, спричинені погодою та кліматом, оцінюються у понад 10 млрд євро.

«На жаль, навряд чи ці цифри зменшаться в найближчому майбутньому», — сказав Буонтемпо, маючи на увазі прогресування кліматичних змін.

Загалом, торік випало на 7 % більше опадів, ніж у середньому. Згідно зі звітом, це був один із найвологіших років за всю історію спостережень. На третині річкової мережі Європи було зафіксовано об’єми води, що перевищили поріг повені. Сильні повені сталися, зокрема, в Італії та Греції, а наприкінці року постраждали частини північної Німеччини.

Моря біля європейських берегів були в середньому теплішими, ніж будь-коли, принаймні з 1980 року, і на льодовиках також було занадто тепло.

«Після рекордної втрати льоду в 2022 році, це був ще один винятковий рік втрати льоду в Альпах», — пишуть «Коперник» і ВМО. За ці два роки льодовики в Альпах втратили близько 10 % свого об'єму.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.