Догори
Дати відгук

Вчені порахували дельфінів у Чорному морі

Два роки 100 науковців, 10 літаків і шість суден обстежували чорноморсько-середземноморські простори.

2 хв на прочитання13 Травня 2021, 19:01
Фото: Народна правда Фото: Народна правда
Поділитись:

У водах Чорного та Азовського морів мешкають три види дельфінів — афаліна, білобочка та морська свиня. У ХХ столітті через промисловий вилов їхня кількість зменшилась щонайменше у п’ять разів. Сьогодні вони охороняються Червоною книгою України та міжнародними конвенціями. Про це повідомляє accobams.org.

Вперше в історії науки у Чорному та Середземному морях одночасно дослідили чисельність і поширення дельфінів. Два роки 100 науковців, 10 літаків і шість суден обстежували чорноморсько-середземноморські простори. Науковці дослідили 60 % території Чорного моря та 77 % — Середземного. 

З’ясувалось, що в Середземному морі живе понад 600 тисяч дельфінів. У Чорному — щонайменше 253 тисячі. Серед них:

  • 119 000 звичайних дельфінів, або білобочок;
  • 94 000 морських свиней — найменших за розмірами китоподібних. Після поправок на видимість (їх найскладніше побачити) остаточна цифра може збільшитись майже втричі;
  • 42 000 дельфінів-афалін. Афаліни виявилися найбільш вразливими внаслідок свого способу життя. Адже зазвичай живуть малими групами, повільно ростуть, народжують дитинчат лише раз на два або три роки, і тому їхня чисельність відновлюється повільно.

Результати обстеження дають змогу зробити попередній, дуже втішний висновок, що стан популяцій чорноморських китоподібних не погіршився за останні 20 років. 

Результати обстеження використовуватимуть для:

  • оцінки стану популяцій китоподібних Чорного моря;
  • оновлення Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи та Червоної книги України; 
  • планування заходів з охорони дельфінів;
  • створення морських заповідних акваторій. 

Завдяки цим відомостям поглиблюється наше уявлення про стан екосистеми Чорного моря, адже дельфіни є індикаторами його екологічного стану.

«Чорноморські дослідження об'єднали виконання міжнародної угоди ACCOBAMS і старт моніторингу китоподібних згідно з Морською директивою ЄС (MSFD) у межах проєкту «Підтримка імплементації європейської директиви з морської стратегії (далі МСФД) у Чорному морі через створення регіональної системи моніторингу китоподібних (D1) і моніторинг шуму (D11) для досягнення GES — CeNoBS» — ідеться у повідомленні.

Україну в команді дослідників представляли науковці Українського наукового центру екології моря та Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України за підтримки Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та проєкту ЄС «Посилення екологічного моніторингу Чорного моря» (EMBLAS Plus).

Нагадаємо, що українські зоозахисники розповіли, як дельфіни божеволіють у дельфінаріях.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.