Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Еко
  • Урядова програма дій у сфері енергетики та довкілля потребує допрацювання: висновки експертів

Урядова програма дій у сфері енергетики та довкілля потребує допрацювання: висновки експертів

4 хв на прочитання10 Грудня 2019, 10:49
Поділитись:

Експерти коаліції «Енергетичні реформи» дев'ятого грудня представили результати аналізу урядової п’ятирічної програми дій на відповідність Угоді про асоціацію у секторах енергетики та довкілля.

Про це йшлося під час брифінгу «Відповідність урядового плану вимогам Угоди про асоціацію в енергетиці.

Урядова програма містить загалом правильні цілі та розглядає реформу ринку газу з перспективи споживача. Проте бракує деталей – яким чином буде забезпечено зниження цін, які ринкові механізми буде запроваджено.

Разом із тим, у сфері бізнес-клімату експерти коаліції відзначили також низку рішень уряду, які не мають однозначної відповіді стосовно відповідності очікуванням інвесторів. Мова йде про спрощення адміністрування податків, збільшення частки виробництва економічно пріоритетних джерел енергії, запровадження податкового стимулу для сприяння чистоті навколишнього природного середовища.

Разом із тим, експерти «Енергетичних реформ» вважають, що задекларовані цілі з енергоефективності в урядовій програмі діяльності на наступні роки станом на сьогодні містять лише лозунги та перспективні завдання.

«У представленій програмі відсутні конкретні інструменти та механізми досягнення цілей. Деякі задекларовані цілі у програмі новоствореного Міністерства енергетики та захисту довкілля України взагалі не містять конкретних завдань, не кажучи вже про чіткі заходи», – наголосила експертка коаліції, координаторка енергетичних програм Громадянської мережі «ОПОРА» Тетяна Бойко.

ДОВКІЛЛЯ

У сфері охорони довкілля урядова програма містить шість цілей. Проте вони далеко не завжди мають конкретні цільові показники, а про шляхи і методи досягнення доводиться лише здогадуватись.

«Програма могла б бути більш сфокусованою і містити конкретні пріоритети. Із семи загальних цільових показників програми, один екологічний і стосується зменшення рівня забруднення довкілля принаймні на 20%, проте не зрозуміло, про яке саме забруднення йде мова», – зауважила експертка коаліції «Енергетичні реформи», голова правління ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» Наталія Андрусевич.

Найбільш предметно викладені завдання щодо промислового забруднення. Мова йде і про впровадження інтегрованого дозволу та використання найкращих технологій, і про виконання Національного плану скорочення викидів великих спалювальних установок. В програмі можна знайти окремі положення, що стосуються відкритості даних про суб’єктів господарювання та доступу до геоінформації. Щодо сфер атмосферного повітря та охорони природи, то вони містять лише окремі заходи, за допомогою яких можуть бути імплементовані відповідні директиви.

НАФТА

В програмі діяльності нового Кабінету міністрів реалізації міжнародних зобов’язань України в нафтовій сфері належної уваги також не приділено. Лише згадано про зацікавленість «у максимальному заміщенні імпорту вуглеводнів», а також у цілях – «розвиток вітчизняного видобутку нафти і газу та їх переробки», що має створити нові робочі місця і розширити податкову базу за всім ланцюжком задіяних послуг та товарів у суміжних галузях.

«Відтоді як працює новий Кабінет міністрів, не ухвалено жодного нормативно-правового акту, спрямованого на реалізацію міжнародних зобов’язань України в нафтовій сфері. За відсутності в Україні наступності в діях урядів, це означає фактичний зрив встановлених термінів виконання завдань, визначених Угодою про асоціацію з ЄС», – наголосив експерт коаліції «Енергетичні реформи» Геннадій Рябцев.

«Зараз якнайшвидшого вирішення потребує питання вибору моделі створення нафтових резервів та ухвалення нормативно-правових актів, що врегулюють механізми формування резервів, умови їх зберігання, використання та оновлення», – додав Рябцев.

Експертні висновки ґрунтуються на результатах регулярного моніторингу імплементації Україною Угоди про асоціацію з ЄС у сферах енергетики та довкілля.

До складу коаліції експертів входять: громадська організація «ДІКСІ ГРУП», громадянська мережа «ОПОРА», всеукраїнська громадська організація «Енергетична Асоціація України», ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля» та асоціація «Європейсько-Українське агентство».

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.