Догори
Дати відгук

Українцям обіцяють дешевий газ узимку

3 хв на прочитання26 Липня 2020, 12:06
Поділитись:

Ціна газу для населення в опалювальному сезоні 2020-2021 років може бути на 20-30% нижчою ніж торік. Таку думку висловив голова правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв, пише Українська енергетика.

"Світові ціни на газ традиційно падають в період низького попиту і ростуть напередодні опалювального сезону. І, попри коронавірус, економічну кризу і скорочення попиту, 2020 рік не став винятком з цього сезонного правила. Втім, ціна все ще рекордно низька порівняно з попередніми періодами і ми вже сьогодні можемо припустити, що в другому півріччі, в розпал опалювального сезону, вартість газу все одно буде нижчою ніж в 2019 році. За попередніми розрахунками — на 20, а то і на 30%", — сказав Коболєв

Як інформує "Нафтогаз", ціни на головних європейських газових хабах в останню декаду червня та на початку липня почали зростати, досягнувши максимальних значень з середини травня.

Таким чином, у липні 2020 року оптова ціна на природний газ для потреб населення, виробників тепла та інших захищених споживачів, яким НАК "Нафтогаз України" постачає газ в рамках спеціальних обов’язків (ПСО), зросла на 16 копійок до 2,30 грн за кубометр (без врахування ПДВ, націнки газзбутів та витрат на транспортування газу магістральними і розподільними трубопроводами). Це на 7% більше у порівнянні з червнем 2020 року.

"Стримуючими факторами для українських цін є значні запаси газу у вітчизняних сховищах та рекордний розрив між попитом та пропозицією. Зокрема, станом на липень у ПСГ України накопичено понад 21 млрд кубометрів газу, що на 42% вище показників минулого року", - прокоментували у "Нафтогазі".

З січня 2020 року оптова ціна на природний газ в рамках спеціальних обов’язків розраховується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №17 від 24 січня 2020 року. Основним індикативом при цьому є фактичні результати біржових торгів, які відбувалися з 1 по 22 число розрахункового місяця на найбільшому в Європі газовому хабі (ТТF).

Однак, у березні на внутрішньому ринку з’явився новий ліквідний ціновий індикатор. ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" (ОГТСУ) провів тендер на закупівлю газу на період постачання березень-грудень 2020 року і торги продемонстрували, що в Україні існує значна конкуренція, яка призводить до зниження оптових цін на купівлю-продаж газу.

Відтак при розрахунку ціни газу для населення на липень "Нафтогаз", як і в попередні місяці, обирав з двох можливих опцій: розрахованої за Постановою КМУ та середньозваженої ціни переможців за результатами торгів на постачання газу ОГТСУ.

У підсумку ціна на березень була на 14% нижча за ціну лютого, ціна на квітень на 15% нижча за ціну березня, ціна на травень на 20% нижча за ціну квітня, а ціна на червень на 6% нижча за ціну травня. Загалом, з початку року ціна ПСО знизилась на 51%, а у порівнянні з аналогічним періодом минулого року падіння вартості блакитного палива сягнуло 53%.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.