Догори
Дати відгук

Українські вчені зафіксували новий температурний рекорд в Антарктиді

Причиною розвитку цього ефекту є утворення опадів над горами

2 хв на прочитання10 Лютого 2022, 12:39
Антарктида Антарктида
Поділитись:

Цього тижня на українській антарктичній станції був зареєстрований температурний рекорд + 12,7 С°. Як зазначає Олександр Надточій, метеоролог 26-ї УАЕ, «попередній рекорд був зафіксований 1985 року, і він становив +11,7 С°». Водночас аномальні температури були відзначені й на інших антарктичних станціях на острові Кінг-Джордж, що розташований північніше станції «Вернадський».

Науковці пов’язують таке різке потепління з явищем «атмосферної ріки», посиленим ефектом «гірського фену».

Атмосферна ріка – це вузька смуга з високою концентрацією атмосферної вологи, яка швидко перенесла теплі маси повітря та вологи з тропіків в Антарктиду.

Раніше ми вже розповідали про це явище: власне цьому присвячені спільні дослідження французького та українських метеорологів, які зараз тривають на «Вернадському» в межах всесвітньої ініціативи «Рік полярного прогнозування».

Ефект «гірського фену» – це сильний теплий вітер з гір. У той час, коли на нашій станції був зареєстрований температурний рекорд, сила вітру була досить висока – 27,9 м/c. Причиною розвитку цього ефекту є утворення опадів над горами (від чого повітря втрачає вологу і нагрівається). Оскільки внаслідок посилення глобального потепління очікується збільшення кількості опадів в полярних районах, то і інтенсивність фенів надалі посилюватиметься.

“Такі температурні рекорди насторожують, адже вони є одним зі свідчень зміни клімату. Нагадуємо, що в грудні на нашій станції був зафіксований інший рекорд – висота снігового покриву сягнула 3 м”, – коментують на станції "Вернадський".

До слова, березень буде колоритним, а травень сухим: якою буде погода навесні.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.