Догори
Дати відгук

У Європі обрали дерево року

Цього року переможцем стала самотня сосна над затопленим чеським селом Чудобін – за неї проголосувало понад 47 тисяч людей. Дереву понад 350 років.

9 хв на прочитання21 Березня 2020, 12:22
Поділитись:

Конкурс "Європейське дeрево року" вже майже 20 років обирає найкращі дерева континенту. Захід, організований Асоціацією екологічного партнерства та Європейською організацією землевласників, має на меті висвітлити емоційний зв’язок, який багато людей відчувають до дерев, а також звернути увагу на існуючі загрози для дерев: зміна клімату, вирубка лісу, тощо. На даний момент у змаганні беруть участь 16 країн.

Цього року переможцем стала самотня сосна над затопленим чеським селом Чудобін – за неї проголосувало понад 47 тисяч людей. Дереву понад 350 років.

Marek Olbrzymek

За легендою, вночі під сосною сидів диявол і грав на скрипці, через що роздавався сильний гул. Однак більш імовірно, місцеві жителі чули  вітер, що дме над долиною. Після того, як через дамбу село затопило, сосна стала самотнім свідком плинності часу і ніхто не може сказати напевне, чи грає ще під нею диявол.

2 місце

Друге місце зайняв гінкго з Дарувара (Хорватія). Древо звуть "Адам", йому 242 роки і він "називає себе деревом любові". 

Public institution for the management of protected areas of nature in the County of Bjelovar-Bilogora

"Століттями я росло у замку разом зі своїм містом. Я закликаю людей розкинути руки і обійняти мій стовбур. Я простягаю "руку" дітям, щоб вони пограли, і забралися на самий верх. Я отримав райське ім'я - Адам. Кожен день я пишу нові сторінки історії взаємодії природи і людей. Дозвольте мені відкрити вам мій секрет. Я не самотній. Поруч зі мною Єва. Протягом століть ми святкуємо любов і життя в Даруварі. Зі своєї тіні Єва залишає все схвальні компліменти моїй мужній приголомшливій красі. Обіймаю вас, Гінкго",- йдеться в описі дерева.

3 місце

Третє місце виборола "Самотня тополя" з просторів російської Калмикії. Порівняно з іншими конкурсантами, дерево досить молоде - йому лише 103 роки. 

Nikolay Boshev

За легендою, цю тополю  посадив на початку XX століття буддійський монах. Насіння він привіз з Тибету, куди здійснив паломництво. Чернець склав насіння в палицю і закопав на найвищій точці пагорба в безкрайньому степу. Тополя виросла у велетенське дерево з розлогими гілками, які відкидають густу тінь. Всі, хто робив довгі переходи на конях, зупинялися тут перепочити і зверталися до тополі з проханнями. Бажання здійснювалися. Самотню тополю шанують в Калмикії як святиню.

4 місце

Четверте місце посів 130-річний бук з нідерландської провінції Північний Брабант. Місцеві жителі називають його "Відьминим деревом".

Rob Visser

Зовнішній вигляд цього дерева зі звивистим гіллям і корінням, яке не може прорости в землю, пов'язане з переказом про Чорну Кейт - зловісну жінку, яка колись очолювала банду грабіжників і контрабандистів і була тут похована. Багато хто вважав, що у неї були магічні здібності. Це чудове дерево з його захоплюючою історією приваблює багатьох дітей і дорослих, тим самим підтримуючи легенду. 

5 місце

На п'ятому місці ялиця з румунської Трансільванії. Дереву вже близько півтисячі років і його називають берегинею долини річки Кібін.

Paul Bordaș

За легендою, у долині річки Кібін жив пастух, у якого було 10 овець. В один дощовий день він сховав своїх овець під кроною ялиці і заснув. Коли він прокинувся, буря припинилася, але вівці розбрелися. Пастух молився, щоб знайти зниклих тварин. Потім він заснув і побачив уві сні, що ялиця виросла дуже високою і густою. Його сон справдився. Пастух виліз на верхівку дерева і побачив овець на лузі. Він розповів односельцям про це чудо і вирішив берегти цю ялицю.

6 місце

За результатами голосування, шосте місце посів тисячолітній каштан з португальського села Валес.

Raquel Lopes

Стовбур дерева сягає 4,5 метрів, воно зберігає безліч історій про той час, коли дерево було місцем дитячих ігор і стало пам'яттю для поколінь дорослих. За переказами, каштан посадили ще римляни, коли розробляли золоті копальні.

7 місце

Сьоме місце глядачі віддали Дубу з Алертона. Йому щонайменше 500 років і він росте у Ліверпулі, Англія. 

Jill Jennings

Легенда свідчить, що у середньовіччі під його кроною збиралися судді, бо у них не було будівлі суду. Під час Другої світової війни співробітникам ліверпульських парків, які воювали за кордоном, надсилали різдвяні листівки з листям дуба - нагадування про домівку.

8 місце

За дуб у Капошварі (Угорщина) віддали голоси понад 16 тисяч людей. Це дозволило майже сторічному дереву посісти восьме місце у конкурсі. 

Dr. Pinter Romeo

Цей звичайний дуб, відомий серед місцевих жителів як Дерево Свободи. Він росте на шкільному подвір'ї в Капошварі. Його висадили у 1929 році, щоб відзначити основні віхи угорської історії. Протягом 90 років цей величезний дуб бачив тисячі школярів, які грали у його тіні, він спостерігав, як діти росли, і направляв їх в життя. Дуб став частиною повсякденного життя в Капошварі і у кожного є теплі спогади, пов'зані з ним.

9 місце

На дев'ятому місці Триногий іспанський дуб з Наварри (Іспанія). Його вік становить близько  1200 років, що майже напевно робить його одним із найстаріших дубів всього Піренейського півострова.

Pablo Lasaosa

Його вражаюча форма з пустим стовбуром, який стоїть на трьох ногах-опорах, робить його дуже популярним і найбільшим орієнтиром для жителів міста. Багато хто ставиться до дерева як до сусіда і щотижня відвідує дуб, щоб "привітатися" з ним. Часто люди задають йому питання, оскільки він є найстарішою живою істотою в місті.

10 місце

Замикає десятку горобина із словацього району Римавська Собота. Вік дерева становить близько 250 років.

Martin Babarík

Дерево ще посадили за правління імператриці Марії Терезії. Завдяки міцності та довголітю, місцеві жителі використовували його як позначку кордонів між селами. Цікаво, що воно і досі плодоносить. Сьогодні самотнє дерево слугуж пам'яттю про минуле процвітання садівництва у регіоні. Тому перед майбутніми поколіннями стоїть завдання зберегти існуючі дорогоцінні дерева і відкрити для себе нові, які вже майже забуті.

11 місце

На 11-му місці бук Сен-Жамм із півдня Франції. Вже 450 років він слугує місцем сили для жителів південног регіону Окситанія.

Yoan Chevojon

Колосальний бук дивиться на руїни до-романської каплиці Сен-Жамм. Це найстаріше дерево на Чорній Горі, яке пережило сильні місцеві вітри і французьку революцію. Бук і досі слугує місцем проведення ритуалу родючості предків. Він і досі зачаровує людей легендарною аурою, стійкістю та життєвою силою.

12 місце

Дванадцяте місце посіла бузина з польського міста Жешув. Вже 200 років її білий цвіт радує людське око.

Halina Sikora

Зазвичай бузина - це чагарник, тому її деревоподібна форма - унікальне явище. Багато століть тому бузина вважалася у слов'янських і германських народів священним даром природи. Незважаючи на те, що наші відносини з природою вже не такі міцні, як раніше, жителі міста довгий час боролися за те, щоб захистити і зберегти красу цього незвичайного дерева.

13 місце

Для обивателів це - звичайний тис, проте жителі ірландського Корку називають його "Відьминим деревом". Його вік перевищує 600 років. 

Blarney Castle Estate

Дерево росте на міфічній скелі неподалік маєтку Бларні-Касл на півдні Ірландії. Цей величний тис знаходиться на вершині природного виступу вапнякової скелі, де знаходиться "кухня відьми". Згідно з повір'ям 18 століття, скеля була будинком відьми Бларні, яка вперше розповіла простим смертним про магічну силу каменю Бларні і його здатності дарувати дар красномовства.

14 місце

На 14-му місці знову дуб, але вже з болгарського села Ново Село. Його вік становить близько півтисячі років.

Orlin Dzhomov

Село з'явилося на місці колишнього густого дубового лісу і боліт. У 2010 році на святкування 260-річчя села місцеві жителі посадили поруч зі старим деревом невеликий дуб. Вони хотіли впевнитися,  що "старий" ще за життя передасть історію Ново Села своєму молодшому спадкоємцю.

15 місце

На 15-му місці опинився кінський каштан з бельгійського муніципалітету Варет-ла-Шос. Місцеві жителі називають його Деревом свободи і символом незламного сільського характеру.

Quentin NOËL

Каштан посадили у 1796 році за наказом виконавчої Директорії Кантона Егезе, щоб відсвяткувати падіння "тирана" Людовика XVI. У 1807 році біля його підніжжя була встановлена кам'яна ніша, яка надає йому священного характеру та ауру спокою.

16 місце

Замикає рейтинг валонський дуб з італійської комуни Тріказе. Це найстаріше дерево на півострові Саленто - його вік становить 700 років.

Daniela Radovan

Площа крони італійського велетня - 700 квадратних метрів, а діаметр стовбура - 4,25 метра. Дуб є кандидатом в об'єкти національної спадщини ЮНЕСКО, а у 2000-му році Всесвітній фонд дикої природи визнав його як "дерево-символ" Апулії. Як це часто буває, існує безліч легенд, які розповідають місцеві жителі про великі дерева, тому дуб також відомий як "Дуб ста лицарів". Дуб завжди був символом території Саленто і допомагав підтримувати місцеву економіку.

 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Фото з соцмереж
День літнього сонцестояння: час кохати, ворожити та починати нове життя
3 хв на прочитаннягодина тому
Фото: Телеграм-канал «Дача. Сад та город»
Гарні варіанти гойдалка на дачі: ідеї та поради (ФОТО)
1 хв на прочитання2 години тому
Посилення хімічної безпеки за європейськими стандартами
Уряд схвалив рішення щодо посилення хімічної безпеки за європейськими стандартами та захист комерційної таємниці
1 хв на прочитанняВчора
Порубка лісу у Нацпарку Незаконна вирубка Шкода довкіллю
На Буковині екскерівник лісомисливського господарства організував незаконну порубку лісу у Нацпарку
1 хв на прочитанняВчора
Завжди тримайте цю спецію на кухні: на городі попелиця боїться її як вогню
1 хв на прочитанняВчора
Плетіння з сортової верби — багатофункціональне рішення для ландшафтного оформлення саду (ФОТО)
1 хв на прочитанняВчора
На Київщині створили охоронні зони для захисту рідкісних птахів
3 хв на прочитання18 Червня 2024
Просто додайте коньяку: чим підживити розсаду петунії
1 хв на прочитання18 Червня 2024
Більше з GreenPost
Фото: «Їжа легко»
Локшина у вершковому соусі зі шпинатом і куркою — простий рецепт
1 хв на прочитаннягодина тому
Фінансовий гороскоп на четвер, 20 червня
Варто бути обережними з великими покупками: фінансовий гороскоп на четвер, 20 червня
1 хв на прочитанняВчора
Вихованці дитячого садка зазнавали побиттів і сексуального насильства
У Польщі вихованці дитячого садка зазнавали побиттів і сексуального насильства
1 хв на прочитанняВчора
Туриста вкусила змія
Закарпатські рятувальники надали допомогу туристу, якого вкусила змія
1 хв на прочитанняВчора
Уряд впроваджує проєкт «еТютюн» для впорядкування інформації щодо виробництва та імпорту тютюну в Україні
4 хв на прочитанняВчора
Одеські лікарі провели складну малоінвазивну операцію з видалення пухлини підшлункової залози (ФОТО)
1 хв на прочитанняВчора
Всесвітній день обізнаності про серпоподібноноклітинну анемію: кому варто перевіритися
4 хв на прочитанняВчора
Від сьогодні ЄС повертає квоти на імпорт українського вівса
1 хв на прочитанняВчора