Догори
Дати відгук

У морських льодах Антарктики утворилися величезні ополонки. Це загрожує клімату

Струмені теплого повітря простягаються в довжину на тисячі кілометрів; морські ополонки площею в тисячі квадратних кілометрів утворюються в чітко визначених місцях.

2 хв на прочитання19 Січня 2021, 09:49
NASA NASA
Поділитись:

У формуванні таких гігантських відкритих просторів важливу роль відіграють потужні теплі та вологі повітряні потоки в атмосфері Південної півкулі. На думку вчених, цей процес може мати серйозні наслідки не тільки для континенту, а й надавати додаткового впливу на зміну клімату. Результати дослідження опубліковані в журналі Science Advances. 

Взимку 1973 року під льодами моря Уедделла несподівано з'явилася гігантська ополонка. Знову і в тому ж місці відкрилися води в кінці зими, і початку весни 2017 року. Дослідники з США, ОАЕ й Австралії, вивчивши явище, з'ясували, що причиною його утворення стають так звані атмосферні річки — вузькі потоки теплого вологого повітря, які приходять в Антарктику з Південної Америки та розтоплюють кригу.

Автори наукової роботи вважають, що ополонки сильно впливають на фізичну й екологічну динаміку Південного океану. Ці гігантські «вікна» в морському льоді дають змогу великій кількості тепла переміщатися з океану в атмосферу, змінюючи регіональну та глобальну циркуляцію Світового океану. Вони також впливають на терміни і масштаби цвітіння фітопланктону, що становить основу морської харчової мережі.

Крім того, попередні дослідження показували, що кліматичні процеси в тропіках і в Антарктиці взаємопов'язані і, як наслідок цього взаємозв'язку, були встановлені причини танення льоду наземних і шельфових льодовиків Західної Антарктики. Ці ж атмосферні потоки стали причиною появи «вікон» у льодовиках.

Нова робота міжнародної команди вперше демонструє весь механізм цього процесу. Струмені теплого повітря простягаються в довжину на тисячі кілометрів; морські ополонки площею в тисячі квадратних кілометрів утворюються в чітко визначених місцях, що залежать від місцевих умов циркуляції океану й атмосферних потоків.

Автори відзначають, що атмосферні «річки» в майбутньому стануть частішими; понад те, вони будуть ширшими та довшими, а переміщення повітряних мас в їхніх межах охопить більшу товщу атмосфери.

Пересування величезних мас водяної пари до берегів Антарктиди спричинить, крім додаткового прогріву, збільшення інтенсивності опадів. Як наслідок, дослідники прогнозують появу все нових просторів відкритої води у прибережних льодовиках, зміщення кромки льоду до полюсів і підйом рівня Світового океану.

До слова, Сахару замело снігом (фото та відео). Температура у пустелі опустилася нижче 0 градусів за Цельсієм. 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Самовільно зайняв землі у водоохоронній та санітарно-захисній зонах
Чоловік самовільно зайняв землі у водоохоронній та санітарно-захисній зонах - тепер на нього чекає суд
1 хв на прочитаннягодина тому
Фото: Телеграм-канал «Дача. Сад та город»
Створення компостної ями своїми руками: на що слід звернути увагу (ФОТО)
1 хв на прочитання2 години тому
Зображенн згенероване ШІ
Жодне підприємство не отримало права на вилов риби в басейні Чорного моря — представник Держрибагентства
9 хв на прочитання3 години тому
Фото: Телеграм-канал «Садівник»
Лаванда вузьколиста Dwarf Blue — чарівний багаторічник з ароматним листям і витонченими бузковими квітами (ФОТО)
1 хв на прочитання10 годин тому
У Черкасах випустили у природу кажанів, які зимували у холодильнику
2 хв на прочитанняВчора
Повернення до життя: навіщо відновлювати річки і чи це взагалі можливо?
7 хв на прочитанняВчора
У столичному парку Партизанської слави висадили 50 дубів Шевченка
1 хв на прочитанняВчора
На Закарпатті у нацпарку "Синевир" виявили найбільшого метелика в Європі
1 хв на прочитанняВчора