Догори
Дати відгук

Сезон активності змій уже розпочався: що треба знати про плазунів, аби не наразитись на небезпеку

Експерт також не радить відсмоктувати отруту

3 хв на прочитання25 Травня 2023, 16:56
Поділитись:

Якщо вкусила змія, потрібно уповільнити свій рух, щоб отрута швидко не поширювалася в організмі. Не можна припікати місце укусу, накладати на нього шину чи дуже тугу пов’язку.

Про це розповів молодший науковий співробітник Інституту зоології імені І. І. Шмальгаузена НАН України, експерт ГО “Українська природоохоронна група” (UNCG) Олексій Марущак.

Сезон активності змій уже розпочався, щоправда, з певним спізненням через похолодання. Змії стають активними, коли температура повітря вдень доходить до 15 — 20 градусів тепла. Період активності триватиме приблизно до жовтня. Однак тепер вони можуть бути агресивнішими через сезон парування.

Часто для зимівлі змії використовують якісь споруди, особливо полюбляють занедбані приміщення. Адже там живуть гризуни, якими й живляться плазуни. Цьогоріч до мене звернулись люди, які купили дачну ділянку на Житомирщині. Три роки там ніхто не жив. Мені повідомили, що з гаража щодня виповзає гадюка погрітись на сонці. Ми відловили її й випустили в іншому місці”, – розповів науковець. 

Отруйні змії яких видів водяться в Україні і де саме. 

За словами Марущака, є гадюка звичайна та гадюка степова. Також трапляється підвид гадюки звичайної — гадюка Нікольського. Вона здебільшого чорна. Загалом отруйні змії бувають різного кольору — сірі, чорні, буро-коричневі, але характерною ознакою гадюки є зигзагоподібний візерунок на спині. 

Гадюка звичайна найчастіше трапляється у Карпатах, на Поліссі, на Закарпатті, у Харківськії області, а також у Середньому Подніпров’ї. Степова гадюка поширена на Півдні. У цьому регіоні також трапляється гадюка Нікольського.

Змії ховаються та полюють у заростях, але в першій половині дня полюбляють вилазити на відкриту місцевість і грітись під сонцем. Тож їх можна зустріти на дорогах, у камінні. Зауважу, що змії ніколи не нападають першими. Як правило, роблять це для самозахисту. 

Чим небезпечний зміїний укус? 

Олексій Марущак говорить, що отрута змії має гемолітичну дію (спричиняє руйнування червоних кров’яних тілець крові). Що більша у людини вага, тим легше вона переносить дію отрути. Для дорослої людини смертельної небезпеки нема. А от діти, люди похилого віку з хронічними хворобами — у зоні ризику.

Серед симптомів — набряк у місці укусу, запаморочення, нудота, підвищення температури тіла, запалення лімфатичних вузлів. 

Як діяти, якщо вкусила змія? 

Найперше — зателефонувати на 103. Тим часом вжити антигістамінний препарат, знезаразити ділянку укусу, наприклад, накласти на неї антисептичну пов’язку.

Також важливо уповільнити свій рух, категорично не можна бігти, адже тоді отрута поширюватиметься в організмі. Треба споживати багато рідини, щоб отрута швидше виводилась з організму. 

Не можна припікати місце укусу, накладати на нього шину чи дуже тугу пов’язку — якщо локалізувати отруту в одному місці, можливі некроз, гангрена кінцівки.

Експерт також не радить відсмоктувати отруту, якщо не певні, що у ротовій порожнині немає ран. 

“Коли ж побачили змію біля своєї оселі, у жодному разі не можна ловити її голими руками. Слід обережно (віником або палицею) по змозі помістити плазуна у відро, закрити і випустити у лісі. У жодному разі не треба вбивати гадюку. Адже змії регулюють чисельність гризунів. Також ними живляться птахи деяких видів”, – пояснив науковець. 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
У Польщі до школи застрибнув лось
Поранив людину і сам загинув: у Польщі до школи застрибнув лось
1 хв на прочитання2 години тому
Для чего нужны волосы
Для чого потрібне волосся: декілька цікавих фактів та його важливих функцій у людському організмі
1 хв на прочитання6 годин тому
Законопроект щодо захисту прав та інтересів дітей-сиріт та вразливих груп дітей
Кабмін сьогодні схвалив законопроект щодо захисту прав та інтересів дітей-сиріт
3 хв на прочитання8 годин тому
Пандемія Грип Хвороби та Віруси Дослідження вчених та лікарів
Наступна пандемія буде спричинена вірусом грипу: дослідження вчених
2 хв на прочитання11 годин тому
30 травня - Всесвітній день боротьби з розсіяним склерозом
2 хв на прочитання14 годин тому
Овоч, який знижує тиск і високий рівень холестерину одночасно
1 хв на прочитання15 годин тому
Вчені назвали три спеції, які продовжують життя
1 хв на прочитання18 годин тому
«Ситуація в лікуванні наразі беззмінно негативна»: які перспективи українських пацієнтів із розсіяним склерозом
4 хв на прочитання23 години тому