Догори
Дати відгук

Одна акумуляторна батарея наносить шкоди більше, ніж тисячі тонн відходів від промисловості, — Міндовкілля

Щороку в Україні утворюється понад 500 тис. тонн небезпечних відходів.

3 хв на прочитання23 Квітня 2024, 12:33
Небезпечні відходи Правила утилізації Міндовкілля Небезпечні відходи Правила утилізації Міндовкілля
Поділитись:

Чи замислювались ви, що лише одна акумуляторна батарея, яка потрапила у річку, наносить шкоди більше, ніж тисячі тонн відходів від промисловості? А що така батарея є небезпечним відходом та має бути належним чином утилізована підприємством на спеціальному обладнанні? 

А тепер уявіть, щороку в Україні утворюється понад 500 тис. тонн небезпечних відходів. Це відходи лугів, кислот та солей, чорних металів, осади – та невидима загроза, про яку люди чують, але не бачать кожного дня.  

Закон “Про управління відходами”, схвалений Верховною Радою ще минулого року, запустив важливі проєвропейські зміни. У тому числі трансформував систему видачі ліцензій на управління небезпечними відходами, пише Міндовкілля.

Як було до цього? 

До 2024 року 84% ринку управління небезпечними відходами – це були підприємства посередники, “кустарники”, ті, хто здійснював обробку відходів лише на папері. Тобто, із 215 ліцензіатів, які “працювали” на ринку: 91 – лише зберігали небезпечні відходи; 56 – здійснювали операції з маслами та оливами, шламами, електричним електронним обладнанням та іншими відходами і 68 обʼєктів мали потужності для утилізації небезпечних відходів. 

Це пов’язано з тим, що згідно з діючим на той час законодавством, підприємство могло отримати окрему ліцензію лише на послугу збирання та зберігання небезпечних відходів, що спричиняло багато зловживань на ринку. Значна кількість недобросовісних суб’єктів лише демпінгували ціни на ринку. У результаті, замість утилізації, небезпечні відходи потрапляли на звалища або у лісосмуги.

Як зараз? 

Підходи кардинально змінено. Нове законодавство не визначає збирання та зберігання як комплексне управління небезпечними відходами. Водночас ліцензії мають отримати всі підприємства, які здійснюватимуть збирання та оброблення відходів, тобто повний комплекс заходів. А перед цим компанії потрібно підтвердити наявність та відповідність своєї матеріально-технічної бази, встановленим вимогам, тобто пройти перевірку відповідності матеріально-технічної бази. 

Чи означає це, що зараз ринок на етапі трансформації та не працює? 

На сьогодні відповідно до затвердженого порядку Міндовкілля вже видано 13 ліцензій на управління небезпечними відходами – за новими сучасними європейськими правилами та проведено 93 перевірки матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання. 

Міндовккілля запроваджує щотижневий дайджест ринку управління небезпечними відходами. Для цього на сайті створено спеціальну рубрику “Небезпечні відходи у цифрах”, де щотижня оновлюються дані та публікується корисна інформація https://bit.ly/4d52Qxt

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.