Догори
Дати відгук

Нові правила утримання полезахисних смуг призведуть до незаконних вирубок

Про це розповів експерт

3 хв на прочитання03 Серпня 2020, 21:31
Поділитись:

Зв’язок полезахисних лісосмуг та прилеглих сільськогосподарських угідь, які використовуються для вирощування аграрної продукції невід’ємний, тому є необхідність забезпечення використання властивостей захисних насаджень та сільськогосподарських угідь як єдиного комплексу. Повідомляє Kurkul.

«Дослідження лісосмуг в Україні показують, що вагома їх частина знаходиться в занедбаному стані. Але навіть дерева із сухими гілками виконують певні функції захисту ґрунту, та створюють середовище (затінок в першу чергу) для зростання молодих дерев. Також зрозуміло, що щоб виростити дерево на Півдні у повністю вирубаній лісосмузі, підуть неймовірні зусилля», — розповідає Яна Боброва, співзасновниця та виконавча директорка благодійного фонду Peli can live.

За її словами, основою в політиці відновлення лісосмуг мають бути не рубки, а підсадження у тому порядку, який диктує існуюча лісосмуга, зберігаючи дерева, та видаляючи деградовані деревостани тільки тоді, коли підростуть молоді дерева, але для всіх цих дій потрібне нормальне законодавство.

«Прийняття Правил утримання та збереження полезахисних лісових смуг, розташованих на землях сільськогосподарського призначення та змін до Земельного кодексу, без сумніву є необхідним і позитивним кроком і сьогодні ми пропонуємо розглянути деякі розділи регулюючого документу, які в нашої команди викликають особливі занепокоєння», — говорить експертка.

Проте, зазначений документ викликає нові запитання і колізії на додаток до вже існуючих. Зокрема, в статті 3 зазначається, що землекористувачі проводять заходи з утримання та збереження полезахисних лісових смуг на підставі матеріалів лісовпорядкування або обстежень комісією. Важко уявити, що землекористувач (фермер або ОТГ) пріоритетним завданням визначить замовлення матеріалів лісовпорядкування і розпочне ведення лісового господарства так, як цього вимагає Лісовий кодекс. Натомість, ця ж стаття містить іншу можливість – створення комісії органом місцевого самоврядування або територіальним органом Держгеокадастру у складі 4-ох осіб, з яких лише один (теоретично) є фахівцем з лісових питань. П’ята особа (представник структурного підрозділу у сфері охорони навколишнього природного середовища обласної або міської держадміністрації) долучається лише за умови, що лісосмуга знаходиться у межах природно-заповідного фонду або зарезервована під заповідання, або в межах об’єкту Смарагдової мережі. При цьому, проігноровано те, що лісосмуги відповідно до Закону України «Про екологічну мережу України» є структурними елементами цієї самої екологічної мережі. При цьому, а ні механізму фінансування таких комісій, а ні шляхів контролю чи перевірки їх діяльності не передбачено.

Незрозумілим, також, є механізм видачі лісорубних квитків, адже в частині дев’ятій статті 3 зазначено, що для рубок догляду і реконструктивних рубок, видається лісорубний квиток відповідно до статті 69 Лісового кодексу України. Тоді як, Постанова Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 №761 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів», на яку переадресовує стаття 69 Лісового кодексу, взагалі не передбачає згаданих видів рубок. 

Натомість, зазначений документ стосується видачі лісорубних квитків для заготівлі деревини під час рубок головного користування, яких у лісосмугах не може бути апріорі. Тоді як, в статті 69 Лісового кодексу зазначено, що спеціальний дозвіл на проведення інших рубок та робіт видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. Тобто, ОТГ або фермери будуть видавити лісорубні квитки самим собі? Таким чином, зазначена стаття створює можливості для корупції й зловживань, що можуть призвести до цілеспрямованого знищення, а не збереження лісосмуг.  

Нагадаємо, уряд затвердив правила утримання полезахисних смуг.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Фото з соцмереж
Не варто цілком покладатися на визначення грибів у фейсбук-спільнотах — науковиця
2 хв на прочитання3 години тому
Полярники
Українські полярники розділися на знак підтримки Кліматичного маршу
1 хв на прочитанняВчора
Пересохле русло річки Бережничка у с. Середній Угринів, Калуського р-ну, Івано-Франківської обл. Джерело: Галицький Кореспондент.
Рівень водного стресу України та що буде з водою у південних і східних регіонах
3 хв на прочитанняВчора
Фото: скрін із відео
Замість флори і фауни — флот і солдати: Зеленський розповів в ООН, що росіяни зробили з екологією Криму
3 хв на прочитання23 Вересня 2021
На Тернопільщині відбувся землетрус магнітудою 4,3 бали — відчули чотири області (ВІДЕО, КАРТА)
1 хв на прочитання23 Вересня 2021
На завтра в Україні оголошено штормове попередження: вітер посилиться до 30 м/с, «жовтий» рівень небезпеки
1 хв на прочитання23 Вересня 2021
На екологію Києва депутати виділять 9 млрд грн — на що підуть кошти
6 хв на прочитання23 Вересня 2021
На Київщині їжачиха у притулку вигодувала 5 своїх та 4 підкинутих малюків, маму яких збила автівка (ВІДЕО)
2 хв на прочитання23 Вересня 2021
Більше з GreenPost
У кіно лише після пред’явлення доказів, що ти вакцинувався/перехворів/здоровий: українці не поцінували ініціативу
2 хв на прочитання4 хвилини тому
Фото:Суспільне
У Херсоні встановили рекорд України з частування хачапурі
1 хв на прочитаннягодина тому
Примусова вакцинація проти COVID-19 суперечить чинному законодавству — МОЗ
2 хв на прочитання2 години тому
Готуючись до нового ковідного сезону, не треба влаштовувати «домашній аптечний склад» — лікар
3 хв на прочитання4 години тому
Ситуація в Україні:8 267 нових випадків COVIDу, чотири області відповідають "помаранчевій" зоні
1 хв на прочитання5 годин тому
В Україні з'явилися перші патрулі на електромобілях
1 хв на прочитання6 годин тому
Біг, велотренажер, орбітрек, групові тренування типу степ-аеробіки — нікудишні засоби схуднення: пояснює фітнес-тренер
2 хв на прочитання7 годин тому
Гіпертонія у 30 років: основні симптоми підвищеного тиску
1 хв на прочитання9 годин тому