Догори
Дати відгук

«Ліси України» — бути чи не бути

Реформування потрібне, але це питання варто фахово опрацьовувати найперше з профільними комітетом та асоціаціями.

4 хв на прочитання09 Липня 2022, 10:42
Поділитись:

На порядку денному засідання Комітету з питань екологічної політики та природокористування (у режимі відеоконференції) 7 липня було лише одне питання: збереження лісів України, збереження робочих місць та нормального функціонування лісгоспів, які навіть під час війни показують гарні результати, свою прибутковість та важливість. Про це заявив народний депутат, член Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування Едуард Прощук.

Комітет прийняв рішення підтримати проект Постанови про звернення Верховної Ради України до Кабінету Міністрів України щодо недопущення створення державного унітарного комерційного підприємства «Ліси України» та руйнування лісової галузі в Україні (реєстр. № 7517 від 04.07.2022).

«Дякувати Богу та здоровому глузду, Екокомітет рекомендував ВРУ підтримати постанову, аби не допустити створення підприємства «Ліси України» та, як результат, не допустити руйнування лісової галузі в Україні», — говорить депутат.

Ідеться про ініціативу Кабміну оптимізувати підприємства й скоротити робочі місця — «провести комплексну оптимізацію структури управління і функцій суб’єктів господарювання державної власності в лісовій галузі». Також у проекту постанови «Про деякі питання управління об'єктами державної власності у сфері лісового господарства» Кабмін пропонує утворити державне унітарне комерційне підприємство «Ліси України» — юридичну особу публічного права, засновану на державній власності, що входить до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України, з подальшою корпоратизацією.

Нагадаємо, що за даними Державного агентства лісових ресурсів, загальна площа лісових ділянок, що належить до лісового фонду України, становить 10,4 млн га, зокрема вкриті лісовою рослинністю 9,6 млн га. Лісистість України складє 15,9 %. Але, незважаючи на досить невелику лісистість території, Україна займає 9-те місце у Європі за площею лісів та 6-те місце за запасами деревини. Умови для лісовирощування в Україні украй неоднорідні, оскільки ліси поширені територією держави нерівномірно. Вони сконцентровані переважно в Поліссі та в Українських Карпатах. Лісистість у різних природних зонах має значні відмінності й не досягає оптимального рівня, за якого ліси найпозитивніше впливають на клімат, ґрунти, водні ресурси, пом’якшують наслідки ерозійних процесів, а також забезпечується одержання більшої кількості деревини. Запас деревини в лісах оцінюється в межах 2,1 мільярда м3.

Половина лісів України є штучно створеними та потребують посиленого догляду.

Едуард Прощук переконаний, що низка положень проекту постанови про створення державного підприємства «Ліси України» суперечить державній стратегії управління лісами до 2035 року.

У пресі давно критикують зазначену кабмінівську ініціативу. Адже на практиці це означає, що новостворене ДП «Ліси України» перебирає під своє «крило» всі підприємства, якими управляє Державне агентство лісових ресурсів, отримавши можливість розпоряджатися земельними ділянками лісогосподарського призначення й отримувати дозволи на використання лісових ресурсів. Також ця організація «успадковує» все майно, права й обов’язків реорганізованих державних лісопідприємств.

Окрім того, слід наголосити, що проект постанови про створення «Лісів України» є, а статуту чи положення про нове ДП немає — тобто фактично це кіт у мішку.

«Реформування, безумовно, потрібне, але це варто обговорювати публічно та фахово опрацьовувати найперше з профільним комітетом, профільними асоціаціями, наприклад, Деревообробників, Асоціаціями міст України й іншими структурами», — переконаний Едуард Прощук.

Депутат сподівається, що парламент не пропустить цього, оскільки ми крокуємо до ЄС і наші реформи повинні бути відповідними.

Також ми розповідали, що війна Російської Федерації проти України вплинула на 900 заповідних територій.

Окрім того, на Херсонщині внаслідок бойових дій пожежі знищують заповідні лісові урочища.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Збитки від забруднення земель Харківщини складають десятки млрд грн, пошкоджено більше 6 тис. га лісів
1 хв на прочитання4 години тому
ДБР викрило масштабну схему незаконного вилову білуги та севрюги на Одещині
1 хв на прочитання7 годин тому
5 речей, які ніколи не можна віддавати з дому
1 хв на прочитання13 годин тому
Самі небеса заручать: 5 знаків зодіаку зустрінуть свою любов до кінця року
2 хв на прочитання15 годин тому
В Україні за рік паліїв трави оштрафували на сотні тисяч грн: ТОП регіонів-антилідерів
2 хв на прочитання16 годин тому
Кабмін прийняв низку важливих рішень та ухвалив кадрові питання
3 хв на прочитанняВчора
За випалювання сухостою Держекоінспекція притягнула до відповідальності 330 осіб, наклавши чималий штраф
1 хв на прочитанняВчора
Синоптики попереджають про небезпеку, яка накриє майже всю Україну
1 хв на прочитанняВчора