Догори
Дати відгук

Коли кашель — це нічого страшного: як відрізнити від симптому серйозного захворювання

Кашель — не хвороба.

3 хв на прочитання09 Жовтня 2022, 15:04
Поділитись:

Кашель — це завжди неприємно. А якщо він довгий час не минає, то ще і тривожно.

Це точно просто кашель? Чи, може, вже ознака того, що застуда перетворилася на… А тут уже все залежить від рівня вашої фантазії та глибини гугл-пошуку. Маючи тривалий кашель, можна встановити собі купу діагнозів: від лонг-ковіду до раку легень.

Та чи завжди тривалий кашель — це страшно? Про це розповідає «Бережи себе».

Що таке кашель?

Важливо зрозуміти, що кашель — це не хвороба. Це симптом, який допомагає нам позбавитись чогось, чого в нашому організмі бути не повинно. Ми відкашлюємо слиз, де можуть міститися збудники хвороб, викашлюємо пил, чужорідні предмети тощо. Але буває й так, що кашель затягується.

У багатьох випадках це зовсім не означає, що ви захворіли на щось страшне.

Найчастіше кашель просто триває після вже перенесеної вірусної інфекції. Іноді він може не проходити і протягом 3–8 тижнів, але зазвичай усе ж таки минає самостійно й без лікування.

Проте якщо ви кашляєте вже понад 8 тижнів і краще не стає — це точно причина звернутися до лікаря, про що пише Національна служба здоров’я Великої Британії.

«Яскравий приклад кашлю після вірусної інфекції — це коронавірус. Близько 5 % перехворілих можуть кашляти орієнтовно рік і більше», — каже фтизіатриня та пульмонологиня Марина Корчинська.

Лікарка наголошує, що дуже важливо бути уважними до проявів, які вказують на те, що кашель може бути симптомом небезпечного захворювання.

А саме:

  • кашель у динаміці стає інтенсивнішим;
  • мокротиння змінилось, у ньому з’явився гній чи навіть кров;
  • кількість мокротиння збільшилась;
  • відчуття стиснення в грудях.

Також зверніть увагу на симптоми, які супроводжують кашель:

→ лихоманка;

→ утруднене дихання;

→ свистяче дихання;

→ втрата ваги;

→ сильна втома;

→ пітливість по ночах тощо.

«Часто причиною тривалого кашлю є синдром постназального затікання або ж рефлюкс езофагіт. Це ситуація, коли частина вмісту шлунку потрапляє в стравохід, ротоглотку або дихальні шляхи», — каже лікарка.

Вона не радить призначати собі самостійно ані ліки, ані діагностику.

«Самодіагностика у вигляді мультиспіральної комп’ютерної томографії не додасть пацієнтові розуміння кашлю, а тому варто проконсультуватися з фахівцем, перш ніж отримати опромінення та витратити кошти. Часто зустрічаю діагностику кашлю по Google й самопризначення собі досліджень. Не треба так», — пояснює Корчинська.

Причиною кашлю також може бути наша психіка. Такий кашель називають психогенним.

Він часто виникає саме в дітей. Хоча кашель цей буває доволі гучним, він магічним чином минає, коли дитина спить або відвертає увагу на щось. Для лікування цього типу кашлю може знадобитись участь психотерапевта чи психіатра.

А якщо це туберкульоз?

Звичайно, тривалий кашель може бути ознакою туберкульозу. Але фтизіатриня наголошує: якщо є туберкульоз гортані, трахеї чи бронхів, то кашель настільки надокучливий і стійкий до будь-яких препаратів проти кашлю, що пацієнти досить швидко звертаються за допомогою.

«А от решта легеневих форм туберкульозу може перебігати взагалі без кашлю. Тому кашель не є типовим симптомом туберкульозу», — каже лікарка.

Також ми розповідали про жіночу домашню аптечку: що в ній має бути.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.