Догори
Дати відгук

День подяки коровам: 30 цікавих фактів

Байдужі до червоного, здатні запам’ятовувати людей на обличчя: чого ви не знаєте про корів.

5 хв на прочитання12 Липня 2021, 09:41
Фото: Атанайя Та для GreenPost Фото: Атанайя Та для GreenPost
Поділитись:

12 липня у світі відзначають День подяки коровам. Справді, людство багато чим завдячує цим тваринам: протягом тисячоліть корова забезпечувала добробут сім'ї, даючи молоко, м’ясо та шкіру, а биків використовували як тяглову силу.

У багатьох народів задовго до появи грошей вартість обчислювалася в коровах. На теренах України поважне ставлення до корів почало змінюватися не так давно — лише за останні десятиліття корова перестала бути запорукою виживання та символом достатку. Але образ корови/бика міцно увійшов у культуру. Проте хоч корова не належить до екзотичних тварин, їй є чим здивувати.

1. Люди приручили корів приблизно 8 тис. років тому.

2. Наразі за чисельністю популяції серед ссавців корови займають друге місце на Землі, поступаючись лише людям.

3. Загалом у світі налічується приблизно півтора мільярда корів. В одній лише Австралії їх майже вдвічі більше, ніж людей.

4. У наш час корови поширені на всіх материках, крім Антарктиди. 

5. Сумарна вага корів і биків перевищує вагу людства втричі.

6. Корова вважається найбільшою та найпродуктивнішою свійською твариною.

7. На думку ООН корови завдають екології Землі більше шкоди, ніж автомобілі чи літаки: корови так чи інакше пов'язані з виділенням 18 % усіх парникових газів у світі. Одні тільки коров'ячі гази та гній відповідальні більш ніж за третину парникового газу — метану, який нагріває Землю у 20 разів швидше, ніж вуглекислий газ.

8. Найдорожчим м'ясом у світі вважається мармурове, що отримується з корів Вагіу. Водяться вони лише в Японії, неподалік від містечка Кобе, де до них ставляться дуже шанобливо. Тут корів годують найкращими травами, обтирають саке та навіть пригощають пивом.

9. У Джорджа Буша, 43-го президента США, є корова на ім’я Офелія.

10. Останнім часом у деяких країнах стає популярним розведення карликових корів — вони в дорослому віці в холці дістають людині до пояса.

11. Стати жуйною твариною корів змусила еволюція. Бики та корови не могли дуже швидко бігати та не мали ікол чи пазурів, аби захищатися, тому в них розвинувся особливий спосіб вживання їжі: швидко схопити, проковтнути, втекти, а прожувати потім — у спокійній обстановці.

12. Корова спершу захоплює траву до рота язиком, а тоді відкушує зубами (а може захоплювати траву язиком і водночас ковтати).

13. За хвилину корова здатна зробити приблизно 100 жувальних рухів. «Коров’ячий» спосіб жування має особливу назву — «ремигати».

14. За день корова може спожити 50 л їжі й до 40 л води.

15. У Середньовічній Європі корів могли судити так само, як людей — скажімо, за напад.

16. В Індії корів шанують як священних тварин: вживання яловичини та навіть забій корів в індуїзмі є табу, завдяки якому виник фразеологізм «священна корова» — той, хто має правовий імунітет. Але популярного у туристів індійському штату Гоа це майже не стосується, оскільки основну масу його населення становлять християни, а не індуїсти.

Фото: Радим Іщенко для GreenPost

17. У сучасному світі вбивство корови може прирівнюватися до вбивства людини, наприклад, за кубинським законодавством.

18. На носі кожної корови є візерунок, такий же унікальний, як відбиток пальця в людей. У США це давно використовується для пошуку зниклих або вкрадених корів.

19. Корови не розрізняють кольорів, тому стереотип про агресивність биків, які бачать червоний колір, не має нічого спільного з реальністю. У кориді червоне полотно застосовується винятково для привернення поглядів глядачів, а не бика. Бика ж дратує те, що перед ним махають якоюсь ганчіркою.

20. Те, що для людського вуха звучить як один звук «му-у!», насправді залежно від інтонацій може мати 14 різних значень (принаймні стільки вже «розшифрували» науковці).

21. Корови спостережливі та здатні вчитися на чужих помилках. Наприклад, якщо одну представницю стада вдарить струмом, коли вона доторкнеться до огорожі, більше ніхто з її родичів до цього місця не поткнеться — всі будуть триматися від нього подалі.

22. Корови здатні любити, у них є близькі друзі, ніжність до яких виражається в ласкавому взаємному вилизуванні.

23. Якщо корова облизує вас язиком, це прояв симпатії.

24. Корови — одні з небагатьох тварин, здатних плакати.

25. На відміну від більшості тварин, корови запам’ятовують людей на обличчя, а не за запахом і іншими характерними ознаками.

26. Корови легко запам’ятовують своє ім’я та слухняно на нього відгукуються. До речі, коли в череді є кілька тезків, вони ніколи не плутають, кого з них кличе пастух — вважається, що корова, котра порушує правила, усвідомлює це, тому розуміє, кого пастух кличе.

27. Коров’ячі очі дають їм чудовий огляд, завдяки якому хижакові підкрастися до цих парнокопитних доволі складно.

28. Нюх у корів розвинений слабо, а от смак їжі вони визначають добре, оскільки мають приблизно 25 тисяч смакових сосочків. Корова розрізняє солодкий, кислий, солоний і гіркий смаки: гірку їжу вона не їстиме, солону з’їсть неохоче, а ось солодку та кислу з’їсть залюбки.

29. Тривалість життя у корів приблизно на чверть довша, ніж у биків — близько 20 років проти 15.

30. Вік корови визначається не роками життя, а кількістю отелень. Деякі корови можуть отелитися 18 разів за життя. Зазвичай корова народжує одне теля, хоча зрідка може привести двох і в зовсім рідкісних випадках — трьох.

Також ми розповідали, що в Норвегії корова «усиновила» ягнят, які втратили маму (відео).

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.