Догори
Дати відгук

Чому одним людям вчити іноземні мови легко, а іншим - "не дано"

У 2000 році британський дослідник Тімоті Кроу припустив, що люди заговорили завдяки випадковій генетичній мутації, яка відкоригувала роботу мозку.

2 хв на прочитання17 Січня 2021, 20:19
Поділитись:

За ДНК можна дізнатися, яка мова для людини рідна. Сприйняття тонів і вміння вимовляти слова з великою кількістю приголосних, судячи з усього, пов'язані з цілком певними версіями деяких генів. Здатність освоювати іноземну мову, можливо, теж передається у спадок.

У 2000 році британський дослідник Тімоті Кроу припустив, що люди заговорили завдяки випадковій генетичній мутації, яка відкоригувала роботу мозку.

Півкулі стали розвиватися відносно незалежно, за мову відповідала ліва. Керувати таким мозком набагато складніше: зворотна сторона мутації - шизофренія, яку до сих пір вважають специфічною хворобою людини як виду. Два роки по тому група британських генетиків оголосила, що мовне ген, ймовірно, знайдений - це FOXP2, локалізований на сьомій хромосомі. Білок, який синтезується з його допомогою не бере участі в біохімічних процесах безпосередньо, але може впливати на роботу безлічі інших генів.

Наприклад, тих, що відповідають за нормальний розвиток відділів мозку, пов'язаних з координацією рухів і артикуляцією мови. FOXP2 - ген консервативний.

Досить швидко з'ясувалося, що за розвиток мозку і здатність до мови навряд чи відповідає всього один ген. У 2016 році дослідники нарахували вже близько десятка ділянок ДНК, які, можливо, впливають на проголошення і сприйняття мови і, очевидно, зазнали еволюційного відбору.

У 2018-му американські вчені проаналізували геноми сучасних європейців, африканців, неандертальців і ще декількох вимерлих видів Homo. І не виявили ніяких ознак позитивного відбору по FOXP2. Проте автори роботи відзначили: такі результати не означають, що зміни в гені не зіграли ролі в розвитку мови.

Інше питання, наскільки важлива ця роль.

До слова, іноді голова починає боліти відразу після пробудження. Головний біль – неприємне явище, яке може перешкодити нормальному функціонуванню людини протягом дня і зіпсувати всі плани. Крім того, вона може свідчити про серйозні порушення в організмі.

Про неочевидну причину такого явища розповів стоматолог Олексій Антипенко. Фахівець пояснив, що регулярний ранковий головний біль може бути ознакою бруксизму. Це захворювання пов’язане з гіперфункцією жувальних м’язів ночами. Такий головний біль наростає під час сну і триває, коли людина прокинулася.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.