Догори
Дати відгук

Що швидше, то адиктивніше — їжа, наркотики та кохання: ось що радить експерт

Збалансуйте дофамінове «хочу» серотоніновим «насолоджуюся».

3 хв на прочитання04 Березня 2024, 20:43
Фото ілюстративне Фото ілюстративне
Поділитись:

У сучасному світі швидкість є ключем до багатьох аспектів життя, проте це також несе загрозу розвитку адикції. Баланс між миттєвим задоволенням і повільними, задовго досягнутими цілями може впливати на якість життя та ризик розвитку залежності у різних сферах — від харчування до міжособистісних відносин. Про це розповідає кандидат медичних наук, автор і ведучий навчальних семінарів із ресурсів здоров’я Андрій Біловешкін 

Що швидше і вище підскакує дофамін, то вищий ризик залежності та вища ейфорія. Правильне і зворотне: що повільніше і довше до нагороди, то менш вона здається значною (темпоральне дисконтування). Що швидше речовина досягає мозку, то вищий ризик залежності. Так, максимальний підйом ейфорії становить 1,4 хвилини для куріння кокаїну, 3,1 хвилини для внутрішньовенного введення, 14,6 для інтраназального введення. Найшвидший спосіб — куріння, потім ін'єкція, потім вдихання, після цього ковтання.

Виявилося, що саме фактор швидкості активує «мережу значущості» мозку та викликає десенситизацію до речовини (ризик залежності). Вона включає передню поясну звивину, інсулу та їх зв'язки центрами винагороди.

Те саме й із їжею: що швидший підйом глюкози після прийому вуглеводів, то більше їх потім хочеться. Що вищий рівень глюкози — то вищий рівень дофаміну в мозку, тому людей і тягне на високоглікемічні продукти. Що дрібніший помел, краще очищення, більше додано цукру і солі, швидше розпадається смакота в роті — то більший ефект. Фастфуд — це і «швидка» їжа, включаючи пюре, а не шматочки, смузі, а не фрукти, котлети замість м'яса, булки, що не потребують жування, швидку доставку, яка не вимагає очікування.

Те саме з закоханістю. Така риса, як емофілія (тенденція постійно швидко кимось зачаровуватися і закохуватися), коли ви швидко від когось божеволієте чи миттєво зачаровані — така швидка поверхова харизма, закоханість якраз є загрозою.

Андрій Біловешкін пропонує п'ять ідей, як це можна застосувати в житті.

1) Повільне задоволення. Вибирайте найповільнішу форму будь-якого задоволення. Цілісна їжа. Стейк, а чи не котлета. Яблуко, а не яблучний сік. Довга прелюдія. Запитайте себе, як це можна зробити ще повільніше?

2) Швидко робіть неприємні та складні справи. Це зменшить їхню неприємність і підвищить їхню позитивну оцінку

3) Збалансуйте дофамінове «хочу» серотоніновим «насолоджуюся». Смакуйте свідомо, залишаючись тут і зараз, це зменшує ризик адикції. Поки ви отримуєте задоволення від процесу, ризик залежності менше.

4) Повільний наркотик може вилікувати залежність — наприклад, як нікотиновий пластир. Повільна усвідомлена їжа може полегшити харчову залежність. Повільний довгий роман — сексуальну залежність.

5) Повільно думайте. Префронтальній корі потрібен час для повноцінної обробки інформації. Уникайте тих, хто вимагає від вас швидкої відповіді чи вимагає щось тут і зараз відразу. Коли вас підганяють, сповільнюйтесь — більше задоволення, якісніше рішення, менше залежностей.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.