ООН вважає 2023 рік найспекотнішим із початку вимірювань
Земля рухається до небезпечного потепління на 3 ° до 2100 р. через постійне збільшення викидів парникових газів.
За прогнозами експертів ООН з питань клімату, нинішній рік, мабуть, стане найтеплішим із часів індустріалізації. Розрив із раніше найспекотнішими 2016 і 2020 роками був настільки великим до кінця жовтня, що листопад і грудень практично нічого не могли змінити, йдеться у попередній доповіді Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО) про стан глобального клімату. Про це розповідає Die Zeit.
ВМО опублікувала звіт на початку глобальної кліматичної конференції COP28 у Дубаї. Очікується, що остаточні результати будуть оголошені в першій половині 2024 року.
До жовтня включно середня глобальна температура була на 1,4 ° вище середньої за 1850-1900 роки. Поки що найспекотнішим вважається 2016 рік із температурою на плюс 1,3 ° вище доіндустріального рівня. 2020 рік трохи відстав від 2016 року.
За даними ВМО, останні дев'ять років були дев'ятьма найтеплішими за всю історію спостережень. Тільки поточний 2023 рік уже побив цілу серію кліматичних рекордів. Концентрація парникових газів в атмосфері, глобальні температури та підвищення рівня моря досягли нових максимумів, заявив генеральний секретар ВМО Петтері Таалас. Рівень морського льоду в Антарктиді знову впав до історичного мінімуму.
Ця подія — «більше, ніж просто статистика», сказав Таалас.
«Ми ризикуємо програти гонитву за збереження наших льодовиків і стримування підвищення рівня моря», — вважає він.
Генеральний секретар ВМО також зазначає, що екстремальні погодні явища, такі як хвилі спеки, посухи та сильні дощі, також залишили «слід спустошення та відчаю» на Землі цього року.
Повернення до клімату ХХ століття вже неможливе, сказав Таалас. Він закликав делегатів COP28 у Дубаї вжити негайних заходів для посилення захисту клімату.
«Ми повинні діяти зараз, щоб обмежити ризики погіршення клімату в цьому столітті та в наступних століттях», — заявив він.
Одночасно з публікацією звіту в Об’єднаних Арабських Еміратах стартувала 28-ма Конференція ООН зі зміни клімату. Султан Ахмед аль-Джабер був обраний президентом конференції. Він також є посланцем із питань клімату в Еміратах і керівником державної нафтової компанії Adnoc.
«Ми на роздоріжжі», — сказав Аль-Джабер на початку конференції.
На його переконання, з моменту ухвалення Паризької кліматичної угоди в 2015 році прогрес був, але недостатній, «аби вчасно досягти наших цілей». Аль-Джабер повторив мету обмежити потепління до 1,5 °.
Перед початком конференції генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш закликав припинити використання викопного палива.
«Звісно, я дуже підтримую текст, який передбачає вихід», — сказав Гутерреш. Він попередив про «тотальну катастрофу», якщо людство не посилить зусилля щодо захисту клімату.
Щоби запобігти зміні клімату з катастрофічними наслідками, міжнародне співтовариство погодилося в Паризькій кліматичній угоді в 2015 році обмежити глобальне потепління значно нижче 2 °, але, якщо можливо, до 1,5 ° порівняно з доіндустріальною епохою. Згідно з поточним прогнозом ООН, Земля наразі рухається до небезпечного потепління на 2,5-2,9 ° до 2100 року через постійне збільшення викидів парникових газів.
Ми вже писали про кліматичну конференцію ООН у Дубаї (COP28): чи може конференція в пустелі уповільнити глобальне потепління?