Догори
Дати відгук

Як розпізнати виснаження і повернутися до ресурсного стану

Хоча переживати негатив також потрібно.

3 хв на прочитання22 Грудня 2021, 00:45
Поділитись:

Кандидат медичних наук, автор і ведучий навчальних семінарів із ресурсів здоров’я Андрій Біловешкін розповів, як розпізнати ранні ознаки втоми та виснаження.

Лікар пояснює, що про виснаження свідчить те, що вам, наприклад, хочеться «збадьоритися», хочеться солодкого-жирного-солоного, є потреба в каві та стимуляторах, тягне прокрастинувати, з’являється відчуття втрати контролю, бісять дрібниці. Приходять думки стресу: «Чому я? Це вже занадто! Мені має бути соромно, я ніколи не зможу цього зробити». А також слова «завжди», «я винен», «всі вони», «постійно», «повністю». Виникає відчуття загнаності, приреченості, перевантаженості, тиску, протесту, неприйняття.

Наш розум влаштований так, що втому тіла він сприймає як щось негативне і неправильне, постійно штовхаючи нас на якусь дію, говорить викладач йоги Світлана Алфер’єва.

«Навіть якщо організму вже вкрай потрібен відпочинок, розум вважає, що в нього ще достатньо сил, щоб виконати той нескінченний список справ, який він вважає вкрай важливим і невідкладним. А що може статися, якщо людина все-таки набереться нахабства і дозволить собі перепочити, розслабитися, не думаючи ні про що? Звичайно! Знайдеться доброзичник, який доступно і дохідливо доведе до відома відпочиваючого, що той або ледар, або втратив совість геть, сидить і прохолоджується, коли є стільки «важливих» і невідкладних справ», — говорить Світлана Алфер’єва.

Вона пояснює, що наріжний камінь нашого здоров'я наш компас та навігатор на життєвому шляху, порадник, який знає, що нам добре, а чого варто уникати, — це дофамінова система.  

Рівень фазового дофаміну може коливатись залежно від емоційного стану людини.

Але є і тонічний рівень дофаміну, який виділяється за замовчуванням та впливає на повсякденну активацію людини.

Якщо тонічний рівень дофаміну низький, рівень свідомості повільніший і затуманений, млявість у думках, діях, апатія та нерішучість.

Якщо ж тонічний рівень дофаміну високий, свідомість теж затуманена. Думки стають хаотичними. З'являється надмірна збудливість, нестримність, ризикованість.

Тому важливо підтримувати середній рівень тонічного дофаміну.

«Дуже важливо вміти тішити себе, піднімаючи цим рівень дофаміну.

Але й конче необхідно переживати так званий негатив. Вміти відчувати складний стан організму. Помічати, коли йому погано, коли він втомився. Не ігнорувати ці сигнали. Вміти визначати ступінь втоми, навіть зношеності організму.

 

Дозвольте собі зупинитись, прислухайтеся до себе. Побудьте у цьому стані. Дозвольте тілу розслабитися, відпочити та відновитися. Наповніть резервуари енергії та життєвих сил. Відпочиньте», — радить Світлана Алфер’єва.

Вона пояснює, що під час розслаблюючих практик тіло починає розслаблятися, дихання стає спокійним і глибоким, уповільнюється серцебиття — тіло дає сигнал мозку, що воно в безпеці. А мозок, своєю чергою, запускає процеси розслаблення та відновлення: підвищує рівень дофаміну, підвищує стресостійкість організму, відновлює імунітет та гостроту розуму.

Також ми писали про простий спосіб прокинутися швидко і приємно.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.