Догори
Дати відгук

5 факторів, що підвищують ризик інсульту: перевірте себе

Щоб максимально знизити його ризик, важливо знати основні фактори захворювання.

4 хв на прочитання05 Листопада 2023, 06:47
Лікар назвав фактори котрі можуть збільшити ризик інсульту Лікар назвав фактори котрі можуть збільшити ризик інсульту
Поділитись:

Чинники ризику – це захворювання, стани здоров’я, особливості способу життя, що підвищують ризик мати інсульт. Останні наукові дослідження показали, що лише 10 факторів ризику відповідальні за розвиток 90% усіх випадків інсультів. З іншого боку, ефективна боротьба з факторами ризику дозволила б уникнути 70–80% випадків інсультів. Фактори ризику інсульту можна поділити на дві групи:

  • У першу групу входять чинники, які Ви змінити не можете.
  • До другої групи належать фактори, на які Ви можете впливати, щоб зменшити ризик інсульту

Чинники ризику, з якими нічого не вдієш

До факторів, що не піддаються виправленню, належать:

  • вік (у віці понад 55 років протягом кожних 10 років ризик інсульту подвоюється);
  • стать (у чоловіків ризик інсульту вищий, ніж у жінок);
  • судинні катастрофи у минулому (перенесений раніше інсульт чи інфаркт);
  • раса (у чорношкірих осіб та вихідців з Південно-Східної Азії ризик інсульту вищий, ніж у осіб європеїдної раси);
  • наявність деяких генетичних захворювань або скомпрометована спадковість (випадки інсульту у батьків чи братів або сестер, особливо якщо він трапився у них у віці молодше від 55 років).

Чинники ризику, на які можна впливати

ВИСОКИЙ КРОВЯНИЙ ТИСК

Найвагоміший фактор ризику інсульту – це високий кров’яний тиск. Ви ризикуєте вже в той момент, якщо ваш верхній тиск перевищує 130, а якщо протягом двох тижнів або довше він тримається на позначці 140 і вище, терміново звертайтеся до лікаря і вживайте заходів. Крім медикаментозних засобів, для нормалізації кров’яного тиску важливо знизити споживання солі, відмовитися від куріння та алкоголю, займатися спортом та переглянути свій щоденний раціон, виключивши з нього легкі вуглеводи, мононасичені жири та продукти, що підвищують рівень «поганого» холестерину.

ВИСОКИЙ РІВЕНЬ ХОЛЕСТЕРИНУ

Холестеринові бляшки в артеріях можуть заважати нормальному кровотоку, перешкоджаючи нормальному кровопостачанню мозку та в результаті викликати інсульт. Безпечний рівень загального холестерину – 200, а підвищений ризик інсульту починається з цифри в 240. Особливо важливо стежити за рівнем ліпопротеїнів дуже низької щільності – саме їх надлишок призводить до відкладення небезпечного нальоту на стінках судин, що призводить до звуження артерій і перешкоджання кровотоку. Регулярно здавайте аналізи та відстежуйте рівень холестерину, а також стежте за своїм раціоном: при підвищенні показників варто скоротити споживання цукру, легких вуглеводів, насичених жирів. Варто їсти більше жирної риби, оливкової олії, інших продуктів, що містять мононенасичені жири, а також щодня знаходити час та можливості для фізичної активності – хоча б для прогулянок.

ЗЛОВЖИВАННЯ АЛКОГОЛЕМ

Коли йдеться про ризик інсульту, не може бути безпечних доз алкоголю: навіть невелика кількість вина або міцнішого напою здатна сильно підвищити ризик цієї небезпечної хвороби. Якщо ж йдеться про регулярне вживання, то інсульт майже неминучий: для жінок «червона зона» починається з однієї порції міцного алкоголю щодня, для чоловіків – із двох.

ПРИСТРАСТЬ ДО ДІЄТИЧНИХ НАПОЇВ

Усього одна порція напою, підсолодженого за допомогою штучного замінника цукру на день, підвищує ризик інсульту втричі. Соки та напої з цукром також небезпечні для здоров’я серця та судин, але якщо вже вибирати, краще віддавати перевагу їм – як не дивно, ризик від «дієтичних» напоїв значно серйозніший. Втім, найкраще вибирати воду чи молоко.

КУРІННЯ

Кожна викурена цигарка наближає нас до інсульту: куріння підвищує рівень поганого холестерину, одночасно знижуючи рівень хорошого. У результаті судини стають вужчими, які стінки – менш еластичними. Відмова від куріння – це вирішальний захід у профілактиці інсульту. І краще зробити це якнайшвидше.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я